Bývalý šéf strážníků chtěl podle žalobců po Josefu Jíšovi, jehož opravna se starala o vozy městské policie od roku 2005, několik procent z objemu prostředků, které strážníkům za rok vyfakturovala. Částky požadoval za to, že zajistí trvání smlouvy mezi městskou policií a autoservisem. Chtěl tak podle státního zástupce získat nejméně 1,2 milionu korun.

Jíša dříve uvedl, že se Kotrouš při žádosti o úplatek odvolával na Grmelu a Hanče. Grmela však již v úterý popřel, že by nějaké peníze byly určeny jemu. Spojitost mezi poradci a případem dnes popřel i Svoboda. Následně však připustil, že neví, zda muži nejednali na vlastní pěst. Primátor podle svých slov Jíšu nezná, nevěděl nic ani o jeho zakázce.

Čtěte také: S korupční aférou šéfa strážníků neměli poradci primátora nic společného

Někdejší ředitel pražských strážníků prý od Jíši převzal na dvou schůzkách nejdříve 200.000 a poté dalších 150.000 korun. Zbytek peněz nedostal, detektivové ho totiž loni 25. listopadu zadrželi v jeho služebním voze v okolí pražské Jižní spojky přímo s úplatkem. Kotrouš je viněn z přijetí úplatku a zneužití pravomoci úřední osoby, za což mu hrozí až dvanáctiletý trest vězení.

Muž se k přijetí 150.000 korun, s nimiž ho policie zadržela, přiznal. Přijetí úplatku odůvodnil tehdejší tíživou finanční situací. Svoboda dnes uvedl, že se Kotroušův plat pohyboval mezi 80.000 až 90.000 korunami za měsíc.

Zbytek obžaloby bývalý šéf strážníků odmítl. Hájil se tím, že se snažil Jíšu přesvědčit, že mu může zajistit delší smlouvu s městskou policií, i když věděl, že to nemůže splnit. Prakticky se tak přiznal k pokusu o podvod, za který by mu hrozil nižší trest.

Jíša dnes u soudu uvedl, že si Kotrouš řekl o úplatek dvakrát. Na první výzvu však majitel autoservisu podle svých slov nereagoval. „Mlčel jsem, bylo to něco naprosto nečekaného, proto jsem brzy schůzku ukončil," prohlásil. Na druhém setkání prý Kotrouš žádost opakoval, právě tehdy také uvedl, že je jen prostředníkem a peníze jsou pro Svobodovy poradce. Po této schůzce se Jíša obrátil na policii.

Majitel opravny také zopakoval, že od něj Kotrouš převzal nejen 150.000 korun, se kterými ho dopadli, ale i dřívějších 200.000 Kč. Dodal, že se bál o svůj život, exšéf strážníků se prý chlubil svými kontakty s policisty a státními zástupci.