Pracovníci ostrahy v obchodních centrech čelí stále častěji agresivním jedincům. „Meziročně stoupá počet útoků. Nejvíce napadení máme v obchodech ze strany zlodějů, kteří se dostanou do konfliktu s ostrahou při vynášení zboží bez zaplacení. Dále jsou to klasické případy lidí pod omamnými látkami na místech, kde se zdržují tyto osoby nejvíce, případně útoky organizovaných skupin,“ říká Tereza Rýparová z bezpečnostní agentury M2C, která střeží většinu z necelé třicítky pražských obchodních komplexů.

Zmíněný trend potvrzuje i šéf české pobočky Mezinárodní asociace bezpečnostního managementu. „Netýká se to jen ostrahy. Kuráž lidí k verbálním i fyzickým útokům je celkově na vzestupu. Roli v tom podle mě hraje rozdělení společnosti,“ řekl Pražskému deníku Jaromír Průša ze sdružení bezpečnostních profesionálů ASIS.

Sebevraždy i porod 

Soukromé ochranky v „chrámech konzumu“ poslední dobou řešily častěji také pokusy o sebevraždy, většinou naštěstí nedokonané. Zaměstnanci agentur ale mají v čerstvé paměti i mnohem příjemnější a výjimečnou událost. Datum 7. prosince 2018 se do historie pražského nákupního střediska Galerie Harfa asi navždy zapíše jako „šťastný pátek“.

Přímo před jedním z obchodů se tam totiž v podvečer během několika minut narodila holčička. K neobvyklému místu porodu se navíc ještě přidal fakt, že děvčátku na svět nepomáhali zdravotníci, ale jeho otec společně s bezpečnostní manažerkou nákupního centra. „Bylo to velmi vypjaté, ale zároveň něco úžasného. Jsem strašně šťastná, že jsem mohla pomoci a že matka i čerstvě narozená dcerka jsou zcela v pořádku,“ popsala událost se šťastným koncem Alena Maťaťová.

Častější první pomoc

Pracovník ostrahy našel loni v říjnu v Tesco Říčany ženu sedící vedle bankomatů. Paní se spustilo tepenné krvácení a ve chvíli, kdy ostatní bezmocně přihlíželi, jí poskytl první pomoc.

Bezpečnostní agentura M2C poskytla loni pomoc v podobných případech minimálně 170 lidem. Předchozí rok to bylo 159 zachráněných a v roce 2016 „pouhých“ 85 osob.

„Zaměstnance pravidelně školíme, a to minimálně jednou ročně. Máme zaměstnance manažery, kteří disponují právem na školení kurzu první pomoci,“ vysvětlila Tereza Rýparová s tím, že ostraze pomáhají také defibrilátory rozmístěné po objektech. Loni v červnu zachránil přístroj život ženě v Galerii Harfa a k neodkladné resuscitaci je použila i policejní hlídka na Letišti Václava Havla.

Počty incidentů za jednotlivé obchody ale nejsou nijak dramatické. „V největším z trojice našich pražských hypermarketů řešíme obvykle dva případy náhlých zdravotních obtíží do měsíce,“ uvedla mluvčí společnosti Globus Rita Gabrielová.