Jinak to nešlo, vysvětloval cizinec poměrně habánského vzrůstu poté, co se narovnal z polohy skrčence a vysoukal se ven. Všechna sedadla v autě totiž obsadily dámy, jimž jako kavalír pochopitelně musel uvolnit místo. „Přijely za mnou na návštěvu sestra a sestřenice z Amsterdamu," vysvětloval s dodatkem, že si společnost v české metropoli vyrazila užít v české metropoli úžasný večer. A zdálo se, že policejní kontrolu vnímá jako další zážitek, unikátní svou neplánovanou neočekávaností. Protože ovšem každá sranda něco stojí, věc skončila pokutou, kterou řidička volva dostala na místě.

Hříšníci odhaleni

Dopravní akce, při níž policisté na magistrále po desáté večer nechali v obou směrech jen jeden jízdní pruh a v něm si vybírali ke kontrole jedno auto po druhém, odhalila mnohem více hříšníků. Byli mezi nimi i dva řidiči, kteří usedli za volant po konzumaci drog, a dokonce devět šoférů, kteří měli upito, připomněl v sobotu Jan Daněk z ředitelství pražské policie.

Z pijáků se stal rekordmanem šofér, který nadýchal 1,8 promile, a je tudíž podezřelý ze spáchání trestného činu; jednání sedmi dalších se bude řešit jako přestupek, jelikož jim přístroj ukázal hodnoty nižší než jedno promile. Najít se podařilo také čtyři hledané osoby. Policisté rovněž ve dvou případech prošetřují podezření na manipulaci s VIN kódem – tedy jinými slovy na falšování čísla karoserie, což by mohlo nasvědčovat tomu, že za auto uváděné v dokladech je ve skutečnosti vydáván jiný vůz. „Vozidla zajištěna a nyní se bude zkoumat, zdali nejsou kradená," poznamenal Daněk.

Kontroly taxikářů

Strážníci a pracovníci magistrátu, kteří do akce vyrazili společně s policisty, se zaměřili na kontroly taxikářů. Největší rybou v jejich síti se stal muž taxikařící načerno; bez nezbytné licence. A zdá se, že se mu to zatím vyplácí: střešní svítilnu s nápisem Taxi totiž umístil na svůj vůz i přesto, že v minulosti byl přistižen už dvakrát.

S policisty spolupracují rovněž celníci. Ti se nezaměřují jen na kontroly převáženého nákladu (a to zejména v případě dodávkových vozů), ale v součinnosti s finanční správou také prověřují případné daňové nedoplatky nebo třeba neuhrazené pokuty kontrolovaných řidičů. A hned v několika případech se podařilo dosáhnout doplacení pohledávek přímo na místě – v opačném případě totiž může dojít i na exekuci třeba v podobě zabavení mobilu, navigace, nebo dokonce i celého auta.

Ozbrojení vojáci

Tentokrát u dopravních kontrol nechyběli ani vojáci ozbrojení samopaly, kteří nyní v hlavním městě hlídkují společně s policisty v rámci posílených bezpečnostních opatření po teroristických útocích v belgickém Bruselu. Ozbrojenci se samopaly nebo brokovnicemi – byť tehdy v policejních uniformách – ovšem bývali na stejném místě k vidění i při minulých srovnatelných zátazích (stejně jako při zátazích na řidiče uspořádaných na Jižní spojce).

Zkušenosti z minulých kontrol obdobného rozsahu totiž ukazují, že už jejich viditelná přítomnost stačí k tomu, aby provinilce rychle opustily myšlenky na to, že by se mohl pokusit ujet (a pokud by někdo přece jen podobnou snahu měl, jsou – tentokrát už ne zrovna na očích – v pohotovosti ještě policejní stíhači připravení případné uprchlíky pronásledovat); už pouhý pohled na účinné zbraně, byť zůstávají skloněné hlavněmi k zemi, také dokáže spolehlivě zchladit horké hlavy.

Rozsáhlá dopravní akce spojená s uzavřením magistrály na počátku víkendu se stala vyvrcholením (a také nejviditelnější součástí) bezpečnostní akce Defender, jež se na území Prahy 4 a Prahy 10 uskutečnila od čtvrtka do soboty.

Čtěte také: KRIMI MX: Černého taxikáře nachytali opakovaně