Tragédií, při které vyhasly dva životy, včera skončila divoká přestřelka na řeporyjském náměstí.

Zemřel při ní sedmadvacetiletý kriminalista z obvodního ředitelství Praha II, který měl společně se svými kolegy za úkol zadržet a dovézt do výkonu trestu odsouzeného zločince. Zatýkání se stalo osudným i o rok staršímu delikventovi Petru H., po jehož komplicích – muži a ženě – policisté ve čtvrtek pátrali.

Děti měly štěstí

„Právě jsem vycházel z nedaleké radnice. Na náměstí jsem zaregistroval shon, pak sirény policejních vozů a záchranky. Na stráni pod kostelem stálo nabourané auto. Ještě mu běžel motor. Snažil jsem se pomoci policistům korigovat hustou ranní dopravu. Až po chvíli jsem se dozvěděl, k čemu tu vlastně došlo. Místní obyvatelé jsou šokováni,“ vypověděl pro Deník starosta Řeporyjí František Blažek (ODS).

Nešťastná střelba zazněla jen krátce po osmé hodině ranní, tedy ve chvíli, kdy už děti seděly v lavicích. „Ani nechci domýšlet možné následky ranní střelby ve chvíli, kdy náměstím procházejí hloučky dětí do školy,“ konstatoval Blažek.

Nemohli jim pomoci

Záchranáři dorazili za několik minut, ani policistovi, ani recidivistovi ale už nemohli zachránit

„Dva vozy s lékaři a posádka zdravotnické záchranné služby zasahovaly v osm hodin a deset minut v ulici Hasičů v Řeporyjích. Byla zde nahlášena střelba. Na místě byli nalezeni dva postřelení muži ročník 1981 a 1982. I přes okamžitou resuscitaci oba muži zraněním podlehli,“ potvrdila mluvčí pražské záchranky Jiřina Ernestová krátce po incidentu.

Ujížděl v kradeném autě. Pak pálil

Tělo osmadvacetiletého zločince, který byl v minulosti několikrát trestán pro majetkovou i násilnou trestnou činnos, leželo až do časných odpoledních hodin na břehu místního potoka přikryté černou plachtou. Desítky policistů pečlivě prohledávaly okolí.

Nabouraný a prostřílený automobil, který muž odcizil, aby mohl ujet pronásledovatelům, mezitím odvezla odtahová služba.

Radši se zabiju

„Znal jsem ho velmi dobře,“ pronesl vyděšený mladý muž v zástupu zvědavců. „Před několika dny jsem s ním mluvil. Měl nastoupit do kriminálu za loupežné přepadení. Svěřil se mi, že se raději zabije, než aby tam šel. Netušil jsem, že to takhle dopadne,“ prozradil se slzami v očích. „Jmenoval se Petr H. a bylo mu teprve osmadvacet,“ řekl potichu k identitě mrtvého delikventa a kvapně odešel směrem ke kostelu.

Tragický sled událostí se podle mluvčí pražské police Ivy Knolové odvíjel krkolomně. „Hledaný muž se pokusil policistům ujet. V odcizeném autě narazil do služebního vůzu kriminalistů a vzápětí havaroval. Při následné přestřelce utrpěl těžké zranění kriminalista i pronásledovaný pachatel,“ popsala Knolová.

Kolegové drží smutek

„Slyšela jsem skřípění brzd a pneumatik. Vyšla jsem ze dveří a uviděla nabourané auto pod kostelem. Ještě se mu točila kola. Pak padlo několik výstřelů. Je to hrůza,“ vylíčila své pocity obyvatelka jednoho z domů na Řeporyjském náměstí.

Na místo dopoledne dorazil i šéf zemřelého kriminalisty Jan Koníř. Se smutkem v hlase prohlásil: „Nyní se musíme vyrovnat s tragickou událostí. Zemřel náš oblíbený kolega, teprve sedmadvacetiletý kriminalista, který také naplnil slova přísahy příslušníka Policie České republiky. Čest jeho památce!“

Třetí střelba za posledních pár dní

Policisté Krajského ředitelství hlavního města Prahy mají ještě v živé paměti podobně nešťasnou událost z roku 2002. Tehdy zemřel při výkonu služby devětatřicetiletý poručík Ján Mato, který ve stanici metra Muzeum v Praze 1 neváhal zakročit proti nebezpečnému pachateli ozbrojeném velkým množstvím výbušniny a bodnou zbraní.

Za posledních několik dní se v Praze střílelo hned třikrát. Nejprve minulý čtvrtek v centru města, kdy si mezi sebou vyřizovala účty skupina cizinců, a následující den stříleli policisté v Praze 5 na řidiče, který před nimi ujížděl v kradeném voze.