„Policisté v těchto dnech navrhli obžalovat osm osob, které měly při obchodech s pohonnými hmotami zkrátit DPH o cca 813 milionů korun," konstatoval.

Detektivové jsou přesvědčeni, že rozkryli strukturu vazeb vzájemně spolupracujících osob s jasnou dělbou činnosti a působících v určitém systému vzájemné podřízenosti a nadřízenosti, které v letech 2010 – 2012 měly prostřednictvím obchodních společností založených na osoby v pozici takzvaných bílých koní nakupovat pohonné hmoty z Rakouska a Německa.

Při jejich dovozu firmy podle zjištění kriminalistů využívaly režimu podmíněného osvobození od daně z přidané hodnoty – a když pak byla paliva prodána koncovým odběratelům (již s DPH), daň nebyla odvedena do státního rozpočtu.

Průběžné vyvádění peněz

Takhle prosté ovšem odhalené čachry podle kriminalistů nebyly. Čtyři z obviněných se následně starali o průběžné vyvádění peněz. „Zejména výběrem hotovosti, popřípadě převáděním na bankovní účty dalších spřízněných subjektů (včetně zahraničních) – a to s cílem zastřít původ těchto financí," přiblížil Ibehej, jak a kam peníze putovaly.

Spisový materiál k případu doplněný návrhem na podání obžaloby již byl podle jeho slov předán na Vrchní státní zastupitelství v Praze. Tam padne rozhodnutí, zda jsou již nyní získané materiály dostačující k tomu, aby účetně poměrně složitý případ mohl být poslán k soudu.

Všech osm podezřelých, kteří jsou vesměs stíháni na svobodě, bylo obviněno z trestného činu zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby; čtyřem navíc přibyl trestný čin legalizace výnosů z trestné činnosti. V případě odsouzení by mohly být ve hře tresty odnětí svobody od pěti do deseti let.

Zajistili domy, ferrari i letadlo
Jako výnos z trestné činnosti kriminalisté v průběhu trestního řízení zajistili majetek ve stamilionové hodnotě. Především jde o nemovitosti – pět rodinných domů, řadový dům se třemi byty, dva byty a dvě stavební parcely s rozestavěnými domy v celkové hodnotě kolem 100 milionů korun; dále několik automobilů (včetně dvou vozy značky Ferrari) v hodnotě zhruba 12 milionů korun a peníze (ať už v hotovosti, či na bankovních účtech) v objemu 15 milionů korun. V Německu dokonce bylo zajištěno letadlo – moderní letoun pro malou posádku s luxusním interiérem značky Cirrus.

Čtěte také: Stomilionový daňový únik chtějí detektivové poslat k soudu