„Ačkoliv byla akce zaměřena hlavně na bezpečnostní pásy, jen u nich samozřejmě kontrola nezůstala," konstatoval Daněk. Potvrzují to i výsledky dopravní akce: z 581 odhalených prohřešků se pásů a takzvaných zádržných systémů týkalo 60: konkrétně šlo o 57 osob nepřipoutaných pásem a tři autosedačky.

„Kontrolou policisté také zjistili řidiče, který řídil vůz pod vlivem drog, a dalších šest řidičů bylo chyceno při jízdě pod vlivem alkoholu. Všech těchto sedm případů bylo v rovině přestupku," připomněl Daněk.

Kontroly také odhalily sedm řidičů jedoucích bez dálniční známky – a dalších sedm, tentokrát z řad řidičů z povolání, kteří byli potrestáni za nedodržení bezpečnostních přestávek. „V šesti dalších případech byla uložena kauce v celkové výši 80 tisíc korun," naznačil Daněk, že ne vždy je u profesionálů řízení spojeno i s profesionálním přístupem.

K bilanci dvoudenní akce, která prý v Praze do konce roku rozhodně nebyla poslední, se řadí také 537 pokut uložených za přestupky – v celkovém součtu 195 400 korun. Dalších 44 porušení silničního zákona se bude řešit ve správním řízení.

Střední Čechy

Ve středních Čechách patřil kontrolám celý uplynulý týden; od pondělí až do neděle. Zapojilo se 611 policistů, kteří zkontrolovali celkem 5737 motorových vozidel. Odhalili 1420 přestupků – přičemž ve 328 případech šlo o nepoužití pásů a sedmnáctkrát dospělí „zapomněli" na dětskou autosedačku. Souhrnné výsledky za střední Čechy zveřejnila v pondělí Jana Šteinerová z kladenské policie.

Častými prohřešky byly podle jejích slov také nevyhovující technický stav (265 případů) a nedodržení rychlosti (207). „Dále bylo zjištěno pět řidičů, kteří požili před jízdou alkohol a jsou podezřelí z trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky," uvedla Šteinerová. To ale jde pouze po řidiče, kteří nadýchali více než jedno promile. Těch, kteří měli upito méně – a dopustili se tak „pouze" přestupku – načapali policisté při kontrolách dalších 17. A k tomu ještě pět provinilců řídících pod vlivem drog!

Bilance „zátahu" na středočeských silnicích dále hovoří o 18 odhalených autech bez dálniční známky, o osmi přestupcích na železničních přejezdech či 13 proviněních typických pro profesionály v nákladních vozech. Jako pachatele přestupků však policisté odhalili i dva chodce a jednoho cyklistu. Celkem padlo 1345 blokových pokut uložených na místě v celkové výši 423 000 Kč; 75 přestupků se bude řešit ve správním řízení. „Při akci bylo zjištěno sedm pachatelů trestné činnosti a dvě osoby v pátrání," doplnila Šteinerová.