„Ženu poté několik hodin se zbraní v ruce nutil, aby ho vyslechla, a přitom jí několikrát zopakoval, že zabije ji i sebe. Po několika hodinách se naštěstí uklidnil a usnul. Hned druhý den ráno žena incident oznámila na policii," přiblížila Martínková otřesné dění ze sklonku víkendu.

Muži hrozí až tři roky

Jakmile policisté na služebně v Kyjích přijali oznámení, informovali kriminalisty specializující se na problematiku násilí. Přibrali také zásahovku, aby v bytě zajistila střelcovu flintu. Muž, který je nyní hospitalizován ve zdravotnickém zařízení, se domů nesmí vrátit ani v případě, že by ho lékaři propustili. Policisté ho z bytu vykázali. Zjistili totiž, že určitý psychický nátlak z jeho strany údajně trvá už delší dobu.

Pokud případ skončí před soudem, muži, který byl obviněn z omezování osobní svobody a nebezpečného vyhrožování, by v případě uznání viny mohl hrozit až tříletý pobyt ve vězení.

Násilníkem není vždycky jen muž

Domácí násilí není bohužel ničím neobvyklým; podle policie u nás postihuje 16 procent vztahů, takže s ním může mít zkušenost zhruba každý pátý člověk. Oběti by si měly uvědomit, že je liché spoléhat na to, že se agresor sám napraví – byť často polepšení slibuje a za to, co provedl, se omlouvá.

Už při prvních signálech týrání (to se může projevovat fyzickým násilím, ale i psychickým trýzněním) je rozumné se svěřit: probrat situaci s někým blízkým a věc oznámit policistům. Ti nejen mají možnost rázně zasáhnout, ale také mohou zajistit psychologickou pomoc. Obětí domácího násilí přitom nemusí být vždy žena; může jít i o muže nebo o rodiče týrané svými dospělými dětmi.

Čtěte také: Počítač odjel metrem s cizím mužem