Naplnily se tak předpoklady policistů, kteří počítali s tím, že tohle nebude jednoduchý den. A do bezpečnostních opatření, dlouho předem chystaným nejen ve spolupráci s pořadateli, ale i s vedením obou klubů, zapojili přes šest stovek mužů a žen; vypomohly také další desítky v uniformách strážníků.

Nezůstali bez práce. Na policejních služebnách skončilo osm desítek potížistů, hlásících se k fotbalovému fandovství - naprostá většina z nich ještě před zápasem.

Celkem se jejich počet osob, které v souvislosti s derby pražských S skončily na služebnách, vyšplhal na 86. Šest z nich bylo původně zadrženo pro podezření ze spáchání trestného činu (nakonec obvinění vyslechli tři a počínání zbývajících se bude řešit ve správním řízení jako přestupkové jednání); dalších 80 policisté rovnou zajistili kvůli přestupkům.

Dbali při tom na to, aby se někde horké hlavy nenahromadily. Problémové fandy proto rozvezli po celé Praze. V případě dvou z nich se ukázalo, že jde o osoby mladistvé. Všichni byli po sepsání protokolů propuštěni; znovu na svobodě se ocitli nejpozději během noci.

První zásahy už dopoledne

Obavy z přespříliš rušného dne se začaly naplňovat už dopoledne. Setkání slávistických příznivců v Edenu, kteří se na domácí půdě začali scházet už po ránu, se ještě obešlo bez větších problémů - u mnohých však nebylo možno přehlédnout bojovou náladu. Pak se ale fandové dali na pochod - a první bitva vzplála. Vlastně ne, zprvu hořely spíš petardy a dýmovnice.

První zásahy policie ale na sebe nenechaly dlouho čekat. Necelou hodinu před polednem policisté zajistili dva fanoušky, a to už cestou od Edenu ke stanici metra Strašnická, odkud měli fandové namířeno na Václavské náměstí. První dvojici rušného dne policisté sebrali kvůli přestupku proti shromažďovacímu právu; zakrývat si tvář šátkem nebo kuklou není dovoleno.

Další muž je podezřelý z přestupku kvůli neuposlechnutí pokynu policisty. Zatýkání pak následovalo po výstupu z podzemní dráhy ve stanici Muzeum. Tam byli dva fandové zadrženi kvůli útoku na úřední osobu.

Dýmová mlha a krev

Velký rachot následoval hodinu po poledni na Čechově mostě, kam původně šestisethlavý průvod, který se postupně rozrostl ještě o dalších pět stovek účastníků, dospěl přes Staroměstské náměstí a Pařížskou ulici. Most kouř z dýmovnic dokonce dočasně zahalil do dýmové mlhy, probleskované výbuchy petard a rachejtlí. Takové byla odpověď fotbalových fandů na upozornění policie, že pokud použijí pyrotechniku, dojde k zákroku.

Policisté pak ukázali, že nemluvili do větru - a do vzduchu nevysílali jen planá varování. Slovo dodrželi a proti výtržníkům na mostě zasahovali dokonce opakovaně. I zde došlo na zatýkání, přičemž cesta na fotbal zde skončila pro desítky fandů; místo do ochozů zamířili do policejního antonu. Zákrok se dokonce neobešel bez krve.

Krvavé obličeje některých jedinců nebylo možno přehlédnout! Nic vážného se ale nikomu nestalo, byť několik lidí pak vyhledalo ošetření. Přímo na místě policisté ohlašovali možnost poskytnutí zdravotnické pomoci, pokud o to někdo požádá - nezaznamenali ale, že by se na ně s podobnou žádostí kdokoli obracel.

Klid pak nebyl ani na Letné. Před zápasem se zde odehrály slovní půtky i drobné strkanice; vážnějším střetům mezi příznivci obou táborů se ale policistům podařilo zabránit. Dusná atmosféra naštěstí v ničivou bouřku nepřerostla. Blýskalo se ale až hanba; podle pořadatelů i policistů hořela pyrotechnika především sektoru příznivců hostů.

Na obou stranách napočítali policisté celkem 54 odpálených rachejtlí. Naopak vulgarity skandované v ochozech se kupodivu vyčerpaly ještě před zahájením zápasu a dojen ze samotného utkání již nekazily.

Na stadionu už byl klid

Došlo také k poškození skla autobusu, který na sparťanskou půdu přivezl slávistický tým. Pivní sklenice hozená z řad výtržníků - patrně příznivců domácího celku - naštěstí nezasáhla nikoho uvnitř; i pro zkušené hráče, kteří už zažili ledacos, šlo ale o jev nevídaný.

Divoký rozjezd měl naštěstí poklidný dojezd. Na stadionu, kam se příznivci dostali teprve po důkladných kontrolách, se už vážnější excesy neodehrávaly - a možná až překvapivý klid nastali i po skončení utkání. Jediný rozruch zaznamenali policisté na dění v ulicích v centu Prahy. V tamější Střelničné ulici házela trojice fanoušků Sparty vejce po kolemjdoucích. Krátce po incidentu byli všichni provinilci zajištěni.

Naprostá většina prošetřovaných deliktů souvisí s nedovoleným používáním pyrotechniky, případně s neuposlechnutím výzvy. Policie ale také řeší prohřešky tří fandů - údajně z řad sparťanů - z nichž dva jsou podezřelí z krádeže - a 20letý muž dokonce vyslechl obvinění z loupeže. Právě to jsou zmiňovaná obvinění z trestných činů.

Ve fotbalovém prostředí ostatně k takovému stíhání nemusí být daleko - stačí třeba sebrat protivníkovi klubovou šálu.