Filipu Crhákovi, Matěji Hájkovi a Davidu Honsovi hrozí až tříleté vězení. Umělci chtěli výměnou standarty za trenýrky protestovat proti politice prezidenta Miloše Zemana. Později skupina oznámila, že standartu rozstříhala a rozdala lidem.

Znalci nechal předložit tři standarty 


Znalec Karel Novák, který měl časovou hodnotu standarty určit, dnes u soudu uvedl, že průměrná životnost standarty je kolem tří let. Záleží ale na podmínkách, kterým je vystavena. Zástupce Hradu Marek Nespala měl ale proti posudku námitky.

Znalci proto nechal předložit tři standarty - jednu z roku 1997, druhou několik měsíců starou a třetí novou. Novák ale zopakoval, že na životnost nemá vliv jen délka vyvěšení standarty, ale zejména povětrnostní podmínky.

Žalobci viní umělce z výtržnictví 

Podle státní zástupkyně Zuzany Beňové ale závěry znalce na požadované výši škody nic nemění. "Pokud jde o výši škody, ta je jednoznačně určena v trestním zákoníku - stanovuje se jako cena, za kterou se věc prodává," řekla žalobkyně.

Žalobci umělce viní z výtržnictví, poškozování cizí věci a krádeže. Muži přiznali, že standartu za trenýrky vyměnili a že při tom přestřihli lanko na stožáru standarty. Hájili se tím, že mají právo na svobodný projev. Obvodní soud je loni částečně osvobodil a kvůli přestřiženému lanku chtěl případ předat do přestupkového řízení.

Umělci jsou připraveni škodu zaplatit 

Odvolací soud však rozhodnutí zrušil s tím, že právo na svobodu slova není možné řadit nad právo na majetek. Také nařídil, aby soud zadal zpracování znaleckého posudku kvůli ceně prezidentské standarty.

Žalobci tvrdí, že chozením po střeše a přestřihnutím lanka na stožáru způsobili umělci škodu 55 tisíc korun. Jako náhradu nemajetkové újmy žádal dalších 310 tisíc korun. Umělci už dříve uvedli, že jsou připraveni škodu zaplatit, nesouhlasí ale s výší uvedenou ve spise.