O soudním rozhodnutí informovala Klinika na facebookových stránkách. „To, že exekutor vyžaduje astronomickou částku po jedné osobě, která navíc sama vyklízení domu aktivně nebránila, není nic jiného než akt politické represe. Exekutor a soudy nám vzkazují, že rozhodnutím státu se nesmíme postavit, i kdyby byly sebenesmyslnější,“ uvedl v tiskové zprávě jeden z aktivistů Jakub Ort.

Podle Orta kolektiv, který okupoval budovu ve vlastnictví Správy železniční dopravní cesty (SŽDC), chtěl občanskou neposlušností poukázat na to, že SŽDC dům nepotřebuje a ničení Kliniky bylo zbytečné. Fanoušci squatterů uspořádali před více než týdnem akci s názvem Přes Kliniku vlak nejede!, která měla poukázat na to, že po dvou měsících od soudní exekuce zeje budova prázdnotou.

Okna a vstupy jsou zabarikádované. Na zahradě podle účastníků happeningu zůstává nepořádek a objekt hlídají členové security se psy. Aktivisté přetrhli policejní pásku a na plachtu o projektu rekonstrukce promítali fotky a dokumenty. Svůj tlak hodlají stupňovat.

„Stavební řízení je stále přerušené a geodeti, pro které prý budova Kliniky byla nezbytná, se budou stěhovat do Dejvic,“ říká Markéta Juřicová z kolektivu Kliniky. „Ředitel SŽDC Jiří Svoboda obhajoval nutnost rychlého vyklizení Kliniky údajnou péčí řádného hospodáře. SŽDC navíc teď musí platit za ostrahu objektu, což ukazuje, že vyklizení bylo hnáno politickým, nikoli hospodářským zájmem.“

„Než SŽDC začne s rekonstrukci bývalé plicní kliniky na pražském Žižkově, musí objekt vyklidit. To, co je pravě vidět na pozemku, je jen malá část věcí, která po neoprávněném působení Autonomního sociálního centra Klinika v budově zůstala. Vyklidíme, odvezeme, vyčistíme a opravime,“ reagovala státní instituce na twitterovém profilu.

Fotogalerie: Vyklizení pražské Kliniky

Nyní si squatteři stěžují, že jejich zástupkyně, která má údajně odstavený účet, musí uhradit exekutorovi Luhanovi náklady řízení. „Ke své odměně došel exekutor tak, že si každou místnost naúčtoval jako vyklízení jednoho zvláštního objektu. Zákonem stanovenou odměnu deset tisíc korun se mu tak podařilo zvýšit 35x. Soudkyně tuto nesmyslnou konstrukci akceptovala. S rozhodnutím samozřejmě nesouhlasíme a budeme podávat ústavní stížnost,“ komentuje verdikt Ort.