„Obviněný, ovlivněn v nezjištěné míře alkoholem, nejméně jednou vystřelil z legálně držené pistole,“ uvedla pro server státní zástupkyně Jana Kadeřábková. Zasažený muž podlehl svým zraněním na místě. Čipera z místa činu utekl, aniž by přivolal policii či záchranáře.

Zastavil se v restauraci na jídlo 

Případ střelby Na Kavalírce patřil dlouhou dobu k těm nevyřešeným. Vyšetřovatelé ji uzavřeli až po několika měsících a po rozsáhlém pátrání zadrželi Jiřího Čiperu, který žil nedaleko místa činu. „Podle mého názoru nejde o vraždu, ale nutnou obranu,“ uvedl obžalovaný.

S přítelkyní se prý zastavil v jedné restauraci na jídlo, které spláchnul pivy a becherovkou. Potom se mu i jeho přítelkyni udělalo nevolno. Cestou domů zůstal sám, přítelkyně se od něj oddělila. Mezitím zjistil, že má v kapse zbraň.

Zmlácený došel domů 

„Náhle jsem ucítil, že mne někdo velkou silou udeřil do hlavy. Nevím, jestli útočník byl jeden, či dva. Byl jsem vystaven agresivnímu, dlouhodobému násilí. Svítili si na mne baterkou či mobilem. Ztrácel jsem vědomí, počítal jsem s tím, že mne umlátí, že tam zahynu,“ tvrdil soudu Čipera. Když se nacházel na zemi, vytáhl podle svých slov pistoli a vystřelil.

„Ta pistole je nepřesná, ale hlučná. Chtěl jsem je odstrašit,“ řekl. Zmlácený pak došel domů, aniž by se obrátil na policii či záchranáře. Své partnerce o přepadení řekl, o zbrani ale pomlčel. Rány si vyfotil a druhý den šel k lékaři. Zbraň mezitím vyčistil. Detektivové muže navštívili za několik měsíců.

„Byl jsem zmaten, když ke mně přišla ta elitní jednotka,“ uvedl Čipera. „Chtěl jsem jim vyhovět, uspokojit je, abych měl po dlouhých výsleších pokoj. Z únavy jsem říkal cokoli. Hrozili mi vazbou,“ stěžoval si později na výslechy. Jeho sestra uvedla, že není násilník a když se napil míval kamarádskou náladu. Soud pokračuje výslechy svědků i znalců.