Polák podle obžaloby odjel v prosinci 2016 z Prahy na území ovládané vojensky organizovanými jednotkami Doněcké lidové republiky, Nechal se vyzbrojit a začal plnit vojenské úkoly. Aktivně se také zapojil do bojů proti ukrajinským vládním jednotkám v řadách takzvané republikánské gardy. Nejprve působil jako odstřelovač a později jako velitel čety.

Muž podle státního zástupce Marka Bodláka v boji usmrtil nejméně čtyři lidi. "On toto sám ve svých vyjádřeních uvedl," řekl žalobce novinářům. Polák proto čelí zvýšené trestní sazbě, hrozí mu i výjimečný trest. Viněn je z trestných činů teroristický útok a účast na teroristické skupině.

Soudkyně Hana Chaloupková ve čtvrtek 17. března jednání v případu kvůli nemoci odročila. Rozhodla se však svědky a znalce vyslechnout mimo hlavní líčení.

Za boj v jednotkách separatistů uložil pražský městský soud v únoru dvacetiletý trest vězení jedenačtyřicetiletému Pavlu Botkovi. Muž působil podle obžaloby ve vojenské struktuře separatistů na různých pozicích. V srpnu 2019 při konání pravidelné ozbrojené hlídky v jižní části fronty směrem na Mariupol šlápl na protipěchotní minu. Přišel kvůli tomu o nohu.