Asociace hájí zájmy majitelů segwayů i podnikatelů s těmito vozítky, sdružuje 25 firem. V žalobě tvrdí, že ji proto opatření vydaná magistrátem postihují. „Navrhovatel byl přímo zkrácen na svých právech, a to tím, že provoz osobních přepravníků segway byl prakticky zakázán na podstatné části hlavního města Prahy, jmenovitě na území Prahy 1 až 8," uvedla. Společně s asociací Prahu zažaloval i jeden z vlastníků vozítek, který bydlí v centru města.

Na provoz dvoukolek si stěžovaly radnice 

Žaloba s návrhem na „zrušení opatření obecné povahy" přišla soudu v úterý, podle rozvrhu práce se jí bude zabývat senát soudkyně Evy Pechové. „Zároveň se správní žalobou podali žalobci i návrh na vydání předběžného opatření, kterým se upraví vztahy mezi účastníky do vydání meritorního rozhodnutí ve věci," upozornila Puci.

Na provoz dvoukolek, které využívají především turisti, si stěžovaly radnice, kritizovali ho také obyvatelé centra. Zákaz vjezdu vozítek město schválilo loni v červenci, kvůli chybějícím značkám jej ale nemohlo vymáhat. Jezdci tak z ulic zmizeli až na začátku prosince. Za nerespektování vyhlášky hrozí až dvoutisícové pokuty.

Segwaye nesmí jezdit v pražské památkové rezervaci

Zákaz vozítek Praze umožnila změna zákona o silniční dopravě, která definovala, co je segway. Nejznámějším vozítkem tohoto typu je právě segway, patří mezi ně ale i minisegway či samovyvažovací jednokolka. Původně zákon na vozítka pohlížel jako na chodce.

Segwaye nyní nesmí jezdit v pražské památkové rezervaci, v celé Praze 1, části Prahy 2, Žižkova, Prahy 4 a Smíchova, území Libně, Holešovic a Letné. Instalace více než 600 značek, které vymezují zónu zákazu, vyšla na 3,7 milionu korun. Zákazu předcházela reklamní kampaň, za niž magistrát zaplatil stovky tisíc korun.

Čtěte také: Asociace segway žaluje Prahu kvůli zákazu vjezdu do centra