Pražský městský soud žalobu Hradu zamítl, příští týden se jí však bude zabývat ještě odvolací vrchní soud. Vyplynulo to z justiční databáze a z nepravomocného rozsudku, který má k dispozici. Soudy dluh v roce 2007 uznaly a Hrad v březnu 2008 převedl vymáhanou částku na účet exekutora.

O rok později však Nejvyšší soud související rozsudky zrušil a vrátil spor k dalšímu projednání, které nakonec vedlo k zastavení řízení. Správa Hradu proto tvrdí, že právní důvod k zaplacení částky odpadl, a požaduje po nástupnické organizaci Gema Art Group vrácení peněz. Odvolací senát projedná žalobu v úterý 15. prosince.

Pražský městský soud současné žalobě Hradu loni nevyhověl a navíc mu uložil uhradit náklady řízení, které už převyšují částku 630 tisíc korun. Restaurátorská společnost Gema Art Group argumentovala mimo jiné tím, že zrušením rozsudků Nejvyšším soudem neodpadly právní důvody vzniku pohledávky firmy Gema Art. Navíc poukázala na to, že příjemcem vymožené částky nebyla Gema Art, ale pražské arcibiskupství.

Hrozba exekuce

Podle dřívějších informací firma svůj nárok nabídla arcibiskupství za symbolickou jednu korunu. Církevní instituce v minulosti uvedla, že odkoupením pohledávky chtěla zažehnat hrozbu exekuce, která visela nad svatovítskou katedrálou.

Počátek dluhu spadá do roku 2001, kdy se Gema Art podílela na Hradem pořádané výstavě o působení italských renesančních a barokních umělců v Praze. Správa Pražského hradu tehdy firmě odmítla zaplatit část slíbeného honoráře, protože se údajně domnívala, že společnost měla výstavu sponzorovat.

Firma to popírala, dříve však Hrad skutečně podporovala: zajistila například sponzoring na rekonstrukci hlavní věže svatovítské katedrály a sama sponzorovala část průzkumu svatováclavské kaple. Gema Art se rozhodla vymáhat nezaplacenou část honoráře exekucí, kvůli níž Hrad nesměl nakládat s některými budovami včetně chrámu svatého Víta. Exekutor totiž usnesení soudu odeslal katastru nemovitostí, který hradní objekty zablokoval.