Inspekce ministra vnitra obvinila policistu z pražského dopravního inspektorátu ze spáchání hned několika trestných činů. Deníku to dnes potvrdila její tisková mluvčí Martina Lidlová.

Zároveň dodala, že spisový materiál s návrhem na zahájení trestního stíhání proti dopravnímu policistovi už byl předložen obvodnímu státnímu zastupitelství pro Prahu 1.

„Policista je podezřelý ze zneužívání pravomoci veřejného činitele, přijímání úplatků a také podvodu,“ vysvětlila Lidlová.

Uvízl v síti policejní akce

Na konci srpna letošního roku policista řešil dopravní nehodu. Byl sledován a odhalen při akci Kryštof, která měla za cíl podchytit možné korupční jednání pražských dopraváků.

Podezřelý řešil dopravní nehodu a zachoval se velmi nestandardním způsobem.

„Za zadokumentování, které mělo být výhodné pro jednoho z účastníků nehody, požadoval úplatek třicet tisíc korun. Dále nabídl i mimosoudní vyrovnání. Finanční hotovost použil pro vlastní potřebu,“ potvrdila Lidlová.

Policistovi hrozí až pět let

Policista je podle informací z ministerstva vnitra stíhán na svobodě. Ředitel pražské policejní správy Petr Želásko byl o případu informován.

Advokát Josef Lžičař se domnívá, že pokud by policistovi soud prokázal vinu v souběhu všech tří trestných činů, hrozila by mu nejpřísnější trestní sazba. „Za braní úplatků je jako veřejný činitel ohrožen sankcí až pět let nepodmíněně a také peněžitým trestem,“ řekl Deníku Lžičař.