V minulých dnech například navštívili jeden rekonstruovaný byt v Praze Holešovicích dva muži a přítomným řemeslníkům tvrdili, že evidují v bytě dluh šest tisíc korun a že právě přerušili dodávku elektřiny a opět ji nezapojí, pokud dluh nebude na místě vyrovnán.

„Při jednání se dokonce prokazovali jakousi průkazkou PRE. Řemeslníci neprodleně kontaktovali majitele bytu, ale před jeho příchodem dvojice podvodníků honem elektřinu opět zapojila, elektroměr dokonce zaplombovala falešnou plombou a oba muži kvapně odešli," sdělil Holubec.

Pražská energetika uvedla, že její pracovníci i pracovníci jejích dceřiných společností PREdistribuce a PREměření mohou vybírat dlužné peníze na místě. Děje se tak ale zásadně po zaslání upomínek a na přerušení dodávky elektřiny kvůli dluhu je vždy odběratel předem upozorněn.

Ověření na Zákaznické lince PRE

Pokud montéři přerušují dodávky elektřiny, jsou vždy oblečeni do firemního pracovního oděvu, tedy modrých montérek s označením PRE. Na vyžádání se mohou prokázat průkazkou s fotografií, jménem a číslem zaměstnance, a je tak možné jejich činnost ověřit na Zákaznické lince PRE.

PRE radí v případě, že lidé zaznamenají nekalou činnost, zavolat policii a informovat energetiky. Jinak jim může hrozit postih za porušení plomby a neoprávněnou manipulaci s elektroměrem.