Čtěte také:GLOSA: Na hřbitově vždy smutno bude

„Ale jinak jsem vlastně šťastný člověk! To má kamarádka dopadla daleko hůř," řekla Marie.

Pětasedmdesátiletá Vlasta totiž přišla před osmi lety během velikonočních svátků 
o igelitku, ve které měla peněženku. „Moc tam neměla, asi dvě stovky, ale byla z toho 
mrzutá hodně dlouho," potvrdila její kamarádka Marie.

Zloději stačilo málo. Vlasta vytáhla z igelitové tašky věnec, otočila se k tašce zády a než věnec položila na hrob, slyšela zašustění. Otočila se, ale viděla už jen záda vysokého muže.

„Tohle je bohužel ukázkový příklad toho, jak zloději pracují. I když si dotyčná seniorka mohla myslet, že je u hrobu sama, pachatel s největší pravděpodobností mohl čekat například za náhrobkem. 
A pak už zloději stačilo jen pár vteřin na to, aby dokonal svůj záměr," prozradila Pražskému deníku policejní preventistka Petra Literová.

Ta s kolegy pravidelně během Dušiček i Velikonoc obchází pražské hřbitovy, kde nejen seniory varuje před rizikovým chováním. 

Z více policistů má radost 
i správce největšího hřbitova v Praze Jaroslav Šejvl. „Dušičky a Velikonoce jsou - co se týče počtu lidí - téměř srovnatelné. Jsou to svátky, při kterých jsou hřbitovy nejvíce zatížené. A to logicky láká i zloděje,“ říká správce, který už na Olšanech vymyslel několik vylepšení.

Kromě nápadu na schránky na osobní věci pro návštěvníky, doprovod k hrobu či elektrovozíky, které seniory bezpečně dopraví k požadovanému místu, se Jaroslavu Šejvlovi podařilo před týdnem přichystat pro potenciální zloděje malé velikonoční překvapení. Na místě, které sousedí s nákupním centrem Flora a odkud s lupem zloději utíkali nejčastěji, nechal správce Olšan umístit mříže.

Hlídkovat budou policisté, ale i koně

Na nápor návštěvníků během velikonočních svátků se už připravují nejen policejní preventisté, kteří budou rozdávat Pražanům informační letáky, ale také místní strážníci z Prahy 3. A zpestřením budou (nejen pro případné zloděje) i hlídky na koních.

Jaroslav Šejvl přiznává, že více strážníků a policistů během Dušiček a nejdůležitějších křesťanských svátků má svůj význam. Nejenže si to chválí sami návštěvníci, kteří se cítí na hřbitovech bezpečněji. Dokládají to i policejní statistiky.

Zatímco po minulých Velikonocích museli policisté řešit na Olšanech dva případy krádeží - část náhrobku za zhruba šestnáct tisíc korun 
a urnu, o půl roku později se už na Dušičky neztratilo nic.

Jelikož podle odhadů Pražské informační služby do metropole v následujících dnech přijede přes dvě stě tisíc turistů, Pražané by si během prodlouženého víkendu měli dát pozor nejen na hřbitovech, ale i v obchodních centrech, na tržištích či v městské hromadné dopravě - tedy 
v místech se zvýšenou koncentrací lidí.

Policisté radí, aby si občané hlídali ještě pečlivěji svá zavazadla, neměli doklady na jednom místě společně s penězi a mobilní telefony nenechávali volně po kapsách.

Pražané, víte, že hřbitovy o víkendu ožijí?Akce „Hřbitovy žijí" se uskuteční na Olšanech od soboty do svátečního pondělí.

Jedná se o ukázku profesí, které jsou na hřbitovech - například hrobníci, zahradníci, aranžéři, kováři… Tedy profese, které se starají o existenci hřbitova a v neposlední řadě i o jeho rozvoj.

V rámci akce „Hřbitovy žijí" se budou moci lidé dozvědět o projektu Adopce hrobů.

Na návštěvníky Olšan čekají i dvě vycházkové trasy denně - po významných osobnostech, které jsou na tomto největším pražském hřbitovu.

Jak se chráníte proti kapsářům?

Čtěte také: Přestanou chátrat? Pražské hřbitovy čekají velké změny