Jako jednatel obecně prospěšné společnosti podle nich chtěl získat od ministerstva pro místní rozvoj dotace na rozvoj informačních a komunikačních technologií v Mikroregionu Horácko a připravoval podklady pro další žádost o peníze na projekt Horácké moře. Žádná z dotací vyplacena ale nebyla, uvedl dnes na webu mluvčí policejního prezidia Jaroslav Ibehej. Podle serveru iHNed.cz je obviněným architekt Marek Řičář, který je známý i z jiných korupčních kauz.

Projekt na rozvoj v Mikroregionu Horácko obviněný údajně zaslal na ministerstvo v roce 2005 a předpokládaná dotace ze Společného regionálního operačního programu měla být 174 milionů korun, krátce poté v této souvislosti prý požádal i o 11,76 milionu korun na zpracování projektové dokumentace z Programu obnovy venkova. Podle mluvčího muž v žádosti ale lhal ohledně toho, že ji vyplnil tehdejší předseda Mikroregionu Horácko a mikroregion jako investor má vlastní zdroje.

Podle kriminalistů muž tak postupoval, aby dotaci sice obdržel Mikroregin Horácko, ale peníze (11,76 milionu korun) měly být převedeny na společnost, jejímž byl jednatelem. Aby tato dotace nemusela být vrácena, podezřelý prý podal jako ředitel obecně prospěšné společnosti další žádost o dotaci asi 1,9 milionu korun. V ní uvedl nepravdivé údaje o dvou partnerech žadatele o dotaci a u smlouvy se třetím partnerem byly podpisy zfalšované, uvedl mluvčí.

Ve stejném roce muž opět jako ředitel společnosti podle Ibeheje předložil k podpisu starostce jedné obce na Třebíčsku podklady pro budoucí žádost o dotaci v odhadované hodnotě 120 milionů korun na projekt Horácké moře. V podkladech byly podle kriminalistů opět nepravdivé údaje. Připravené smlouvy ale nakonec nebyly předloženy obecnímu zastupitelstvu ke schválení a sama obec je ani neevidovala.

Policie v nejbližší době podá Vrchnímu státnímu zastupitelství v Praze návrh na obžalobu muže. V případě odsouzení mu hrozí pět až deset let vězení.

Jiným případem Řičáře, jenž se nyní jmenuje Josef Marek, se v pondělí začal zabývat Odvolací soud v Praze. Pražský městský soud mu loni v říjnu vyměřil za dotační podvod za 15,5 milionu korun a za praní špinavých peněz sedmiletý trest vězení. Řičář se domáhá zproštění obžaloby, podle státního zástupce Borise Havla by mělo být jeho odvolání zamítnuto. Vrchní soud rozhodne ve středu. Server iHNed.cz připomněl, že před pěti lety Řičář pomohl odhalit korupci v kauze Budišov.