V nynější fázi vyšetřování se ovšem jedná jen o jednu z hypotéz. K těm dalším se policejní detektivové nevyjadřují. Včetně toho, nakolik případně čin mohl souviset s pracovní náplní zavražděného specialisty na obchodní právo, zaměstnanému u soukromé společnosti. Podle slov vyšetřovatele Daniela Zelenky jsou vyšetřovací verze součástí spisu, jehož obsah je zatím tajný. Nahlédnout do něj dosud nemohl ani advokát 50letého muže, kterého soud ve středu poslal do vazby. Kapitán Zelenka pouze uvedl, že k vraždě se zadržený nijak nevyslovil. „Využil svého práva nevypovídat," sdělil kriminalista. Jeho dílčí vyjádření získali policisté pouze k dalšímu přečinu, z něhož byl dotyčný také obviněn – k nedovolenému ozbrojování. Ani k tomu se ale nepřiznává – a s vyšetřovateli nespolupracuje.

Čtěte také: Podvodník sliboval byty, ale jen inkasoval

Kriminalisté ve čtvrtek potvrdili, že k dosud netrestanému podezřelému, jenž s obětí zdánlivě neměl jakoukoli souvislost, je dovedla svědectví o výskytu černého auta BMW X5 s nepřehlédnu¬tel­nými tuningovými úpravami v okolí místa činu. Následně podezření potvrdilo i opakované ohledání místa činu, kde se našly stopy po umístění záznamového zařízení – a to pak bylo objeveno v septiku údajného pachatele; při domovní prohlídce se u něj také našly originální krabice a faktura potvrzující nákup. Záznamové zařízení, jehož parametry policisté zatím tají, bylo na místě činu v provozu od 4. do 11. května. Podle všeho mělo monitorovat místní zvyklosti, aby se vrah nedostal do nepředpokládané situace.

Stěžejní stopu vedoucí k podezřelému ale představovalo právě nápadné auto s výfuky vyvedenými nad zadní nárazník a s čirými zadními světly. O pomoc při pátrání po něm kriminalisté před třemi týdny požádali veřejnost – a velmi si pochvalují množství ohlasů. Tým plukovníka Mareše postupně vylučoval jednotlivá vozidla, až zůstalo jediné: auto, které patří zadrženému.

Podezřelého kriminalisté podle Marešových slov zatýkali nadvakrát. Nejprve byl zadržen 13. srpna – tehdy ale policisté ale ještě proti němu neměli dostatek důkazů, aby mohli zahájit trestní stíhání, a tak byl následujícího dne propuštěn. Podruhé si pro něj policisté v doprovodu zásahové jednotky přišli v úterý, kdy ho zadrželi v motorkářské kombinéze přímo nedle jeho motocyklu. Tentokrát již vyslechl obvinění a následně skončil ve vazební cele.

V bydlišti údajného pachatele – podle informací Deníku by se mělo jednat o domek v jedné obci na Praze-východ – se pak našlo několik zbraní: nejprve brokovnice s náboji a při opakované domovní prohlídce rovněž kulovnice – a dokonce armádní samopal vz. 58 se dvěma stovkami nábojů. Pistoli, která byla vražednou zbraní, se ale zatím najít nepodařilo.

Do uzavření vyšetřovacího spisu je ještě daleko; třeba výslechy svědků se zatím stále připravují. Pokud by ale podezřelému byla prokázána vina před soudem, hrozí mu podle Zelenkových slov 12 – 20 let vězení.

V Praze bylo letos od počátku roku spácháno 14 vražd. Všechny je Marešova mordparta označuje za vyřešené. Hlubočepský zločin byl přitom jediný případ, kdy kriminalisté neznali pachatele již krátce po činu.

Čtyři rány zblízka

Na právníka vrah zaútočil přímo v domě, kde oběť bydlela – v garážích v suterénu. Podle zjištění policie střílel v době mezi 11.55 a 12.00. Přistoupil k oběti a vážně ji zranil čtyřmi výstřely; smrtící byla zřejmě rána do hlavy. Když postřeleného muže našla sousedka a přivolala pomoc, právník ještě žil; nad ránem ale v nemocnici zranění podlehl. Zastřelený muž byl specialistou na obchodní právo. Policisté uvedli, že v minulosti požádal o pozastavení svého členství v advokátní komoře, protože se chtěl plně věnovat právním službám pro firmu, v níž byl zaměstnán, a nechtěl být oslovován jako obhájce ex offo.