„Policisté případ vyhodnotili jako vážný a po příjezdu do domácnosti mladého muže z domácnosti okamžitě vykázali. Syn matku často napadal verbálně, pral se s ní o peníze, napadl ji fyzicky,“ líčila vedoucí Intervenčního centra Marie Šustrová s tím, že těmto scénám musela přihlížet jeho babička, která je plně odkázána na péči své dcery.

Typické pro tyto případy bývá, že většina matek nechce prodloužit policejní vykázání, protože se spíše než o sebe bojí o syna. „Matky často argumentují, že by syn-alkoholik skončil na ulici, protože je bez práce a bez peněz,“ upřesnila Šusterová. Podle ní tímto svým postojem domácí násilí prodlužují a dochází k jeho stupňování.

Psycholog Intervenčního centra doporučuje, aby se matky v takových případech důsledně vymezily a daly násilným synům jasnou hranici v podobě rozhodnutí: „ty máš problém a musíš se léčit, v bytě tě v tomto stavu nechci, už ti prostě nemohu pomoci, proto podávám návrh k soudu a chci tvé vykázání prodloužit do doby, než se vyléčíš.“ Každý má totiž právo na život beze strachu a násilí. Počet případů vykázání v Praze přibývá. Zatímco v lednu centrum zaznamenalo osm případů, v únoru už to bylo devět a v březnu dokonce deset.

„Do poloviny dubna jsme registrovali dalších pět vykázání. Odhadujeme, že počet případů domácího násilí je stále vyšší.