Jeden z pachatelů ale na videu držel v ruce kelímek s brčkem, který mohl pocházet z blízké provozovny. Videonahrávka odtud muže umožnila identifikovat. Informace k případu sdělil mluvčí pražské policie Jan Rybanský. Pachatelům podle něj kvůli vysoké škodě hrozí až osm let vězení.

Dva muži se bez použití násilí dostali do bytu v Italské ulici loni 18. října odpoledne. Odnesli si drobné cennosti, tisíc eur (v přepočtu zhruba 24 tisíc korun) a trezor, kde měli majitelé šperky za několik milionů korun.

Po zadržení kriminalisté zajistili u podezřelých šperky za víc než 2,3 milionu korun, po dalších cennostech pátrají. Policie oba muže obvinila z krádeže a porušování domovní svobody, napsal Rybanský na webu.

Kamerové záznamy z okolí místa činu k jednoznačné identifikaci pachatelů nestačily, kriminalisté si na nich ale všimli kelímku v rukou jednoho z mužů, řekl mluvčí.

Vyšetřovatelé proto předpokládali, že zloději mohli před činem navštívit provozovnu blízko místa činu. "To se prověřením skutečně potvrdilo a kriminalisté tím získali videozáznamy z provozovny, kde se muži před činem občerstvili.

Díky nim identifikovali 24. října, tedy šest dní po činu "starého známého", který za obdobnou trestnou činnost byl již v minulosti souzen," uvedl Rybanský.

Muž podezřelý z krádeže se navíc v daný den účastnil soudu, kam si pro něj vyšetřovatelé došli. "V průběhu výslechu se k činu doznal a následně vydal i šperky, které měl schované u přítelkyně. Druhého podezřelého policisté vypátrali téhož dne ve večerních hodinách na Václavském náměstí i s částí odcizených šperků, navíc byl v celostátním pátrání. Na policejní služebně se ke krádeži doznal a následně předal policistům i zbytek odcizeného lupu, který měl doma," doplnil mluvčí.