Tomáše Čermáka poslal na podzim kladenský soudce Vít Sochovský do vězení na šest měsíců, Patrika Tušla na deset. Dvojice, která vysílala v létě dehonestující videa ze zahrady v Netovicích na Kladensku, se odvolala. Aby muži nemohli v trestné činnosti pokračovat, ponechal je soudce ve vazbě.

Odvolací Krajský soud v Praze Tušlovi trest potvrdil. Soudkyně Kateřina Hykešová při jednání uvedla, že trest na podmínku nešlo změnit, protože Tušl už v podmínce byl, když čin spáchal. A to za útok na bývalou partnerku a za neplacení alimentů.

Čermákovi soud trest z původních šesti měsíců nepodmíněně zmírnil na deset měsíců s podmínečným odkladem na dva roky.

Muži byli obžalováni pro přečiny hanobení národa, rasy, etnické nebo jiné skupiny osob a také za podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod. V jednom z videí Čermák s Tušlem vyzvali k protidemonstraci ke shromáždění Ukrajinců a mimo jiné řekli, že: „Ukrajinci se tady začínají množit, jedna demonstrace za druhou. Musíme okamžitě začít jednat, jinak půjdeme do hajzlu."

Ve videu zazněla také řada vulgárních výrazů. Mimo to i věty: „Ať táhnou zpátky do Kyjeva“ nebo „Vždyť to je normálně okupace, co oni tady dělají.“

Třicetiletý Tušl u soudu řekl, že nemá nic proti Ukrajincům jako celku, ale odsoudil mimo jiné konání některých ukrajinských nacionalistů. Za vulgární výrazy užité ve videu se omluvil. Zároveň dodal, že se cítí být nevinen. I tak přiznal, že forma videa byla nevhodná. Pětatřicetiletý Čermák z Holýšova tehdy řekl, že udělal chybu a též připustil nevhodnost projevu.

Už u prvoinstančního soudu oběma přitížilo i to, že mají trestní minulost. U Tušla byl trest navržen vyšší i kvůli tomu, že je dosud v podmínce. Navíc nejde o jedinou kauzu, za kterou jsou Čermák a Tušl stíhaní. Tušl je podezřelý z toho, že s dalšími dvěma muži před časem nebezpečně vyhrožoval prezidentovi České lékařské komory Milanu Kubkovi v souvislosti s jeho podporou opatření proti šíření koronaviru a očkování některých skupin lidí proti nemoci covid-19. Čermák je podezřelý z podpory a propagace terorismu kvůli výzvě k útoku na poslance.