Žena byla od začátku letošního roku pohřešovaná, kriminalistům se nyní podařilo zjistit okolnosti případu. Vražda se stala v jedné z vil v Jevanech u Prahy, kde oběť žila se svým otcem a devětatřicetiletým mužem.

Poškozená se na začátku roku přestala ozývat svému obchodnímu partnerovi, což bylo neobvyklé. Kriminalisté ji tedy začali hledat. Následně si případ převzalo oddělení vražd. „Postupem času začaly zjišťovat podezřelé souvislosti, mezi kterými byly i pochybné výpovědi partnera pohřešované a jeho syna. Také zjistili, že z jejího účtu zmizel jeden a půl milionu korun," sdělil policejní mluvčí Jan Daněk.

Po nashromáždění důkazů zadrželi příslušníci pražské zásahové jednotky podezřelého, kterého našli ve sklepě ve vile v Jevanech. Muž si nakonec vyslechl obvinění ze čtyř trestných činů, kdy nejzávažnějším z nich je vražda ze zištného důvodu. V případě odsouzení mu hrozí patnáct až dvacet let vězení, případně i doživotí. 

Psovod - případ zavražděné ženy ve Slapech. | Video: Policie ČR

Případ je unikátní způsobem identifikace místa, kde se mrtvola ženy nacházela. Přesné místo ve Slapské přehradě, kam vrah rozřezané tělo hodil, policistům označili služební psi Pita a Akim. To jsou specialisté na vyhledávání mrtvol a dokážou je najít i když jsou ukryté několik desítek metrů pod hladinou.

Psi s psovodem pátrají ze člunu na vodní hladině a jsou schopni označit hlasitým štěkáním místo, kde se mrtvola nachází. "Přesně tak se to stalo i v tomto případě," dodal Daněk. Čeští psi jsou podle policistů jediní na světě, kteří dokáží najít mrtvolu pod hladinou v takové hloubce.

Posléze nastoupili do akce policisté se sonarem, kteří detekovali místo nálezu těla, a brněnský potápěč, který vyzvedl rozřezané ostatky na hladinu.

Policejní technika v akci
Sonar Kongsberg se spouští pomocí komunikačního kabelu na dno zkoumané lokality. Zde se sonarová hlava otáčí 360° kolem své osy a skenuje dno. Informace následně posílá přes komunikační kabel do notebooku, kde obsluha zařízení vyhodnocuje vytvořený kruhový záznam. Rozsah skenování je 5 až 500 metrů.
Dron Chasing M2 streamuje živé video v záznamu 4K UHD a dokáže prozkoumat až 100metrovou hloubku. Dále je vybaven elektronickou stabilizací, osmi vektorovými tryskami pro všesměrový pohyb, širokým zorným polem či ochranou proti zaseknutí motoru v písku.