Velká pátrací akce začala již v úterý ráno. Klánovický les prohledávaly až do čtvrté hodiny odpolední přes dvě stovky policistů. Na místě byli policisté ze speciální pořádkové jednotky, z místních oddělení a také z obvodních ředitelství. Společně s pražskými kolegy vyrazili do akce také policisté ze středních Čech.

Od středečního rána rozsáhlé pátrání pokračovalo. "Dnes se policisté vrátili na místo trestného činu do Klánovického lesa a stále pokračuje bezpečnostně pátrací akce. Na místě je stejně jako včera na 250 policistů a hledáme jakoukoliv stopu, která by pomohla v objasnění tohoto trestného činu," sdělil na místě Deníku policejní mluvčí Jan Rybanský.

Mluvčí pražské policie Jan Rybanský v Klánovickém lese. | Video: Deník/Radek Cihla

Podle něho byli na místě stejně jako předchozí den nejen policisté z krajského ředitelství, ale také policisté z krajských ředitelství Ústí nad Labem a Plzeň. Spolupracují také se strážníky městské policie.

Na místě byl i fotograf Deníku, podle kterého policie ve středu prohledávala les z druhé strany, než předchozí den. Na údajné místo činu přijeli další kriminalisté, tři z nich hlídali pomníček. 

Policisté byli podle situace na místě připraveni i na možnost, že narazí na střelce. Část policistů totiž les prohledávala v helmách a neprůstřelných vestách. K tomu monitorovali Klánovický les speciálními kamerami, které umějí i rozpoznávat obličeje. 

Bezpečnostní pátrací akci v Klánovickém lese policie ukončila před 16. hodinou. „Nenašli jsme v něm nikoho, kdo by se tam skrýval, byl nebezpečný a ani nic, co by aktuálně naznačovalo jakékoliv hrozící riziko. Zvýšený výkon služby bude v oblasti dál pokračovat," oznámila policie na sociální síti X. 

„Ačkoliv není možné v rámci probíhajících úkonů trestního řízení detailně informovat o každém kroku, který učiníme, tak ale ještě jednou všechny ubezpečujeme, že jakékoliv posuny ve vyšetřování, jejichž zveřejnění by nezmařilo jeho účel, sdělujeme a budeme v tom pokračovat. Chápeme vaše obavy, které vyplývají z faktu, že vrah je stále na svobodě. V takové situaci jistě nelze garantovat stoprocentní bezpečnost, můžeme ale každého ubezpečit, že situaci v žádném případě nepodceňujeme a k dopadení dosud neustanoveného pachatele využíváme všech prostředků," sdělila ve středu 20. prosince policie na Facebooku.

Policie ve středu také uvedla, že po pachateli pátrá a jeho totožnost je ji dosud neznámá. Pokud kdokoliv disponuje relevantními informacemi, policie je jistě uvítá. Současně odmítla názory, že identitu pachatele zná, ale tají ji.

K situaci se pro Deník N vyjádřil i Vít Rakušan. „Policie dělá maximum pro to, aby pachatele dopadla. Naprosto rozumím tomu, že lidé mají obavy o své bezpečí i bezpečí svých blízkých, hlavně dětí. I mě osobně tento brutální čin šokoval. Pachatel zatím nebyl dopaden a určitě je dobré být opatrnější,“ řekl.

Spekulace nelze vyvrátit ani potvrdit

Aleš Cimbala – mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze, které případ dozoruje, ve středu uvedl, že k postupu vyšetřování zatím nelze uvést žádné podrobnosti, a to ani takové, které by mohly veřejnost uklidnit. Není ani možné potvrzovat nebo vyvracet spekulace, které se šíří prostřednictvím sdělovacích prostředků. Odkázal na trestní řád, který stanoví, že je přípravné řízení neveřejné. „Z uvedeného důvodu není možné podávat jakékoliv informace o provedených, prováděných a plánovaných úkonech,“ konstatoval.

Zdůraznil současně, že to má logiku. „Jakékoliv podrobnosti, byť by se nyní jejich sdělení mohlo jevit jako nezávadné, by mohly v budoucnu například způsobit zmaření jiného důležitého důkazu, který nyní nemusí být orgánům činným v trestním řízení znám,“ vysvětlil Cimbala.

Připomíná, že je také třeba zabránit možnému, byť neúmyslnému, ovlivňování svědků. Aby vypovídali jen o tom, co sami viděli nebo slyšeli – a ne aby se jim tyto poznatky pomíchaly s tím, co si někde přečetli nebo znají z televize. „Pokud by tedy nyní orgány činné v trestním řízení některé informace potvrdily jako správné a jiné vyvrátily, nebylo by v konečném důsledku možné určit, zda například svědek vypovídá pravdivě o tom, co svými smysly skutečně vnímal, nebo tlumočí pouze informace, s kterými se seznámil ve sdělovacích prostředcích,“ vysvětluje mluvčí.

Ve středu zopakoval, co řekl Deníku už v úterý: nic konkrétního nebude možné sdělit, dokud nedojde k zásadnímu procesnímu vývoji věci; nejspíš k podání návrhu na uvalení vazby nebo alespoň ke sdělení obvinění (a je tedy větší pravděpodobnost, že se zadržená osoba trestné činnosti dopustila). Do té doby nemíní komentovat, zda někdo zadržen je, anebo není. Zatím také nebude sdělovat jakékoli podrobnosti o zbrani a s ní souvisejících záležitostech.

K masivní přítomnosti policie v okolí místa činu během uplynulých dnů Cimbala uvedl, že to nesouvisí jen s vlastním pátráním (tedy, jak uvedl, s úkony, které by mohly vést ke zjištění informací o skutkovém ději či osobě, která se daného jednání dopustila). „Mimo jiné jsou v daném místě též realizována taková opatření, která bezprostředně nesouvisí s realizací úkonů přípravného řízení trestního, ale zajišťují vyšší bezpečnost – a tato opatření Policie ČR by měla přispět k uklidnění obav veřejnosti,“ konstatoval. Rovněž se obrací na občany s žádostí, aby respektovali pokyny policejních orgánů – a také úplně zapomněli nejen na používání zábavní pyrotechniky, ale i „dalších zvukově výrazných prostředků, které mohou napodobovat zvuky střelby“.

Vražda v Klánovicích

Cimbala zároveň ujišťuje, že Policie ČR přijala taková opatření, aby lidem zajistila maximální možnou ochranu. Sice je neznámý ozbrojený pachatel na útěku a může být kdekoli, avšak žádné indicie nenasvědčují tomu, že by právě v okolí místa činu mělo být nebezpečno. „Lze konstatovat, že poznatky o bezprostředním ohrožení nyní dány nejsou,“ přetlumočil souhrn zjištění kriminalistů. „Každopádně bezpečnost na daném místě byla posílena tak, aby bylo možné bezprostřední ohrožení veřejnosti podstatně snížit – či zcela vyloučit,“ uvedl. Radí současně, že je na místě dodržovat obvyklou (či rozumně zvýšenou) míru obezřetnosti. „Je potřeba předcházet i jiným druhům protiprávního jednáním“ poznamenal k tomu Cimbala.

Dvojnásobná vražda

Policisté nalezli v Klánovickém lese dva mrtvé, dospělého a malé dítě, v pátek 15. prosince odpoledne poté, co svědkyně kolem 15. hodiny nahlásila, že slyšela střelbu. Kriminalisté následně kvalifikovali případ jako dvojnásobnou vraždu. Po podezřelém policie stále pátrá, veřejnost požádala o kamerové záznamy z aut.

„Objasnění této dvojnásobné vraždy je naší prioritou. Na případu pracuje tým několika desítek těch nejzkušenějších kriminalistů, kteří byli posílení i o kolegy z Úřadu služby kriminální policie a vyšetřování policejního prezidia,“ uvedla policie na síti X v pondělí. Doplnila, že policisté mimo jiné "obsáhle a detailně" vyhodnocují všechny zajištěné stopy, což je časově náročné.