Vrabel podle státní zástupkyně Kataríny Kandové loni v listopadu ve videu, které na youtube a facebooku viděly tisíce lidí, uvedl, že česká vláda chce útočit na Ruskou federaci jadernými hlavicemi. Ruská strana pak bude podle Vrabela útok opětovat a nukleární zbraně pošle na ČR. Výroky podle žalobkyně mohly ve veřejnosti vyvolat znepokojení z možného válečného konfliktu mezi Českem a Ruskem. Viní ho ze šíření poplašné zprávy.

Vrabel obvinění u soudu odmítl. Prohlásil, že se cítí absolutně nevinen. Stíhání považuje za politické, za snahu umlčet opozici. "Už rok náš premiér Petr Fiala říká, že jsme ve válce, a není to posuzováno jako šíření poplašné zprávy," prohlásil. Podle něj nemůže nic v lidech vzbudit větší strach než veřejný projev předsedy vlády. Sám se podle svého vyjádření u soudu války mezi Českem a Ruskem bojí.

"Ten strach z války ve společnosti je, tomu se nedá vyhnout. Já svými projevy se mu snažím předejít," uvedl Vrabel. Dodal, že navíc pouze "reprodukoval informace, které již zazněly ve veřejném prostoru".

Výroky, ze kterých je viněn, jsou podle Vrabela vytržené z kontextu. Tvrdí, že nechtěl nikoho děsit ani nikomu způsobit újmu. Chtěl naopak lidi ochránit.

Na soudní jednání dorazily desítky Vrabelových podporovatelů. Po jeho výpovědi začali tleskat a soudce Lukáš Svrček je musel napomenout, ať se v soudní síni nechovají jako na demonstracích. Protože se všichni do síně nedostali, sledovali někteří počátek jednání zvenčí okny. Část jich také čekala na výsledek na chodbě, kde o přestávce hlasitě vyjadřovala Vrabelovi podporu.

Vrabel zorganizoval loni 17. listopadu pochod k budově České televize (ČT) v Praze na Kavčích horách, požadoval, aby mohl v televizi vystoupit s projevem. Televize to už předtím odmítla. Na demonstraci zaznívala vedle kritiky obsahu zpravodajství ČT i kritika vlády.

Vrabel organizoval protivládní protesty i dřív, na demonstraci 28. října se podle odhadů policie sešlo několik desítek tisíc lidí. Vrabelův advokát Radek Suchý už dřív uvedl, že Vrabel nikdy nepoužil pro sebe nic z peněz poslaných na demonstrace.