Neznámý muž zavolal v polovině prosince minulého roku do budovy Vrchního soudu se slovy „Máte tam bombu, típni to“ a tím odstartoval rychlou policejní akci. 

Z budovy bylo ihned evakuováno 450 osob. Okolí místa bylo uzavřeno a k ohledání místa byl povolán i psovod se psem, který je vycvičen k vyhledávání výbušnin. Žádná bomba však nebyla při důkladné prohlídce nalezena. 

Vrchní soud v Praze. Ilustrační foto.
U Vrchního soudu v Praze anonym nahlásil bombu. Budovu muselo opustit 450 lidí

Do vyšetřování celé situace se vzápětí pustili kriminalisté z prvního oddělení Prahy IV., kteří zanedlouho zjistili, z jakého telefonního čísla a mobilu byl hovor uskutečněn. Po důkladném rozpracování případu přišli na samotného strůjce poplachu. 

„Tím, byl odsouzený vězeň, který se snažil vyhnout odvolávacímu soudu a myslel si, že pokud neproběhne, tak ho pustí na svobodu. Z věznice si zprostředkoval telefonní hovor se svým známým, který přes dalšího muže obstaral mobilní telefon a přiložením obou zařízení k sobě tak umožnili odsouzenému provést hovor,“ sdělil policejní mluvčí Richard Hrdina. 

Prohlídka automobilu, při které policisté nalezli drogy.
Řidič převážel v autě několik druhů drog. Další měl schované ve spodním prádle

Poté vězeň pronesl větu „Máte tam bombu, típni to!“, která směřovala přímo na linku budovy Vrchního soudu. Dovětek „típni to“ přitom byl domluveným signálem pro ukončení hovoru. 

„Soudce se však nenechal vyvést z míry, pohotově zareagoval a posunul líčení o pár hodin, takže se odsouzený svému trestu nejenže nevyhnul, ale navíc je podezřelý ze spáchání dalšího trestného činu,“ dodal Hrdina.

Kriminalisté obvinili z trestného činu šíření poplašné zprávy celkem tři muže ve věku třicet, šestatřicet a sedmatřicet let. V případě odsouzení mohou strávit za mřížemi až pět let.