Obvodní soud pro Prahu 4 loni v říjnu uvalil na středočeskou zubařku předstižnou vazbu, zdůvodněnou obavami z opakování trestné činnosti. Městský soud ale v listopadu důvody vazby změnil na útěkové - obával se tedy toho, že se obžalovaná bude vyhýbat trestnímu řízení a případně i trestu. Podle obhajoby šlo o překvapivou změnu vazebních důvodů, ke které se žena nemohla plnohodnotně vyjádřit.

ÚS ale nenašel důvod k zásahu. Odůvodnění městského soudu prý odpovídá ustálené judikatuře, zabývá se konkrétními okolnostmi věci, a to přiměřeně podrobně k dané fázi trestního řízení.

"Jde-li o důvody tzv. útěkové vazby, bylo k nim prováděno obsáhlé dokazování, k němuž se stěžovatelka měla možnost vyjádřit (a tuto možnost má navíc i nadále, neboť vazební rozhodnutí je ze své povahy rozhodnutím s periodickým přezkumem trvání jeho důvodnosti)," stojí v usnesení ÚS.

Letos v dubnu soudy vazbu zubařky prodloužily, druhá žena je už stíhaná na svobodě. Obhajoba v hlavním líčení uvedla, že zubařka nespáchala vraždu, ale zabití v omluvitelném hnutí mysli. Z jejích policejních výpovědí vyplývá, že samozvaný léčitel ji dlouhodobě psychicky i fyzicky deptal. Obhájce u soudu uvedl, že muž s ní manipuloval "na pomezí náboženství a psychoterapie".

Usmrcený padesátiletý muž měl kolem sebe užší okruh asi 20 lidí, kteří si od něj nechali radit nejen se zdravím, ale i se životem. Zubařka jej podle obžaloby zavraždila - na jeho vlastní přání - po půlnoci na 4. října 2022, a to v pražském bytě druhé obžalované.

Podle státní zástupkyně muž před svým skonem dobrovolně spolkl lék, který obstarala zubařka a který měl zklidňující a hypnotické účinky. Zubařka ho poté řízla skalpelem do třísla a na zápěstí a vpíchla mu celkové anestetikum. Právě na akutní otravu touto látkou muž zemřel. Obě ženy se pak obrátily na policii.