Novinky o střelbě na fakultě v Praze najdete ve speciálu ZDE

Po čtvrtečním útoku prověřovala policie zatím celkem osm souvisejících událostí, a to v Praze, Středočeském, Karlovarském, Královéhradeckém, Olomouckém i Moravskoslezském kraji. Sedm z nich se týkalo oslavování střelce nebo informací o možném pokračování násilností. Osmý byl pak zmíněnou výhrůžkou příbuzným střelce. "Z těchto osmi případů se nám podařilo ve čtyřech případech zajistit nebo zadržet podezřelé," shrnul policejní prezident Martin Vondrášek.

Vedle muže z Prahy, s nímž policie zahájila trestní řízení za šíření poplašné zprávy, zajistili policisté i zmíněného školáka, jehož čin by šel podle nich kvalifikovat jako násilí proti skupině obyvatel. Chlapec ovšem vzhledem k věku není trestně odpovědný a uvedl, že to byl žert. Vondrášek v této souvislosti poděkoval všímavým pedagogům za informace.

Třetí zadrženou je žena z Královéhradeckého kraje. "Projevila se prohlášením, že ji mrzí, že ji někdo na Karlově univerzitě předběhl a že myslela, že bude první," popsal policejní prezident. Žena podle něj zřejmě trpí psychickou poruchou a nevlastní zbrojní průkaz.

U posledního zadrženého - muže z Vysočiny, který hrozil vystřílením celé střelcovy rodiny - zajistila policie legálně drženou zbraň. Ve zkráceném přípravném řízení jeho věc řeší jako násilí proti skupině osob.