Obě ženy trvají na tom, že nešlo o mord, ale o splnění přání zesnulého: ony mu jen pomáhaly v přechodu do „jiného světa“; v cestě „domů“, k čemuž jim sám dával pokyny. Podle všeho na základě jeho slov očekávaly, že přechod bude úplný – s tím, že po smrti zmizí i tělo. Když se tak nestalo (a nahý muž bez známek života zůstával ležet na posteli), vzorně uklidily. Pak se vydaly nahlásit na nejbližší policejní služebnu, co se odehrálo.

Před zvědavci by svědkyně neřekla vše

U Městského soudu v Praze, který případ plný bizarních souvislostí začal projednávat 26. dubna, zatím byly čteny obsáhlé a postupně pozměňované výpovědi obžalovaných z přípravného řízení. Přímo v jednacích síních obě vypovídat odmítly. Slyšen byl i dospělý syn poškozeného. O mrtvém tátovi, s nímž v poslední době nebyl v kontaktu, hovořil bez respektu a poměrně drsně. Vypovídali rovněž syn a dcera starší z obžalovaných. Sami také požádali o výslech zubařčini pacienti, aby řekli, že na jejím těle viděli modřiny. To může potvrzovat tvrzení obžalovaných, že se k ní léčitel choval násilnicky.

Soud s obžalovanými z vraždy léčitele.
Pokračoval soud se zubařkou souzenou za vraždu. Svědčit přišli i její pacienti

Na pondělí předsedkyně senátu Daniella Sarah Sotolářová naplánovala výslech tří žen z komunity, která se v Kuté Hoře kolem léčitele vytvořila.Dvě z nich, matka s dcerou, se dopoledne nedostavily a soudu se ani nedařilo se jim dovolat (nový termín jejich slyšení je nakonec stanoven na 6. června) Až před polednem tak hlavní líčení pokračovalo výslechem třetí pozvané svědkyně: ženy, jejíž věk se blíží čtyřicítce.

V jednací síni mluvila bezmála čtyři hodiny (a času u soudu strávila ještě o půlhodinovou pauzu více). Co řekla, je však známo pouze trestnímu senátu, obhajobě a státní zástupkyni. Svědkyně totiž s argumentem, že se budou probírat i intimní souvislosti a věci dotýkající se důstojnosti, požádala o výslech bez přítomnosti veřejnosti. Jinak prý hrozí, že by neřekla vše. Její požadavek podpořila i trojice advokátů obžalovaných, kteří se k žádosti o vyloučení veřejnosti připojili – a senát vyhověl.

Soud začnal projednávat případ vraždy muže v Praze. Obžalobě čelí středočeská zubařka a učitelka v důchodu, muž si podle nich smrt přál.
Mrtvý zubařku znásilňoval a vyhrožoval jí. K vraždě ji nutil on i druhá obviněná

„Z obavy, že by byla ohrožena kvalita svědecké výpovědi, kterou soud považuje za zásadní,“ vysvětlila soudkyně Sotolářová. Kývla na argument, že s houfem reportérů v zádech by svědkyně „nevypověděla všechny skutečnosti“.

Facebooková stránka i kliky na podporu

Pondělní jednání se však přece jen neobešlo bez rozruchu. Postarala se o něj příznivkyně souzené lékařky, která je u soudu k nepřehlédnutí od počátku. Při zahajovacím jednání ji kvůli výkřikům na podporu obžalovaných vyvedla z jednací síně justiční stráž. Na druhý jednací den přinesla transparent s nápisem „Milost pro Magdalenu a Inku“, který rozvinula na soudní chodbě.

Bez nápisu se její přítomnost neobešla ani v pondělí, tentokrát s textem „Spravedlnost pro Magdalenu“. To je podle jejích slov i název nové facebookové stránky, která byla na sociální síti vytvořena pro všechny, kdo věří v zubařčinu nevinu. Aby měli kam psát příspěvky na její podporu.

Soud, rozsudek. Ilustrační snímek.
Zubařka a její známá jsou obviněny z vraždy. Muž jim slíbil, že jeho tělo zmizí

Ještě více překvapila tato příznivkyně před polednem, když začala na chodbě soudu cvičit. „Kliky pro Magdalenu,“ ohlásila své počínání. Deníku následně potvrdila, že tohle je její nápad, ráda by ale, aby se stal iniciativou, k níž se připojí další. „Chtěla bych, aby se přidávali i jiní lidé,“ řekla s tím, že více si mohou zájemci přečíst právě na Facebooku. „Strašně si vážím Aleše Valenty, který se snaží rozhýbat naše děti a naše lidi,“ doplnila.

Další jednání soudu v této kauze má Sotolářová rozplánovaná až do července; v pondělí ale původní rozpis změnila doplněním dvou červnových termínů a červecových. Do jednací síně nyní dochází pouze zubařka, kterou vodí eskorta z vazební věznice. Starší spoluobžalovaná, stíhaná na svobodě, požádala o pokračování v hlavním líčení bez její přítomnosti.