"Pan obžalovaný si byl velmi dobře vědom významu a odkazu nášivky Wagnerovy skupiny, a právě proto si ji na shromáždění vzal, aby tak vyjádřil svůj postoj k válečným zločinům," konstatovala soudkyně Eva Švíglerová. "Pan obžalovaný si musí uvědomit, že svoboda projevu má v demokratické společnosti své meze. Ochranu svobody projevu nelze poskytovat projevům, které ospravedlňují násilí, a které šíří násilí a nenávist," dodala.

Jaškovi hrozilo za popírání, zpochybňování, schvalování a ospravedlňování genocidia maximálně tříleté vězení. Švíglerová přihlédla k tomu, že dosud nebyl pravomocně odsouzen za žádný trestný čin, uložený trest označila za výchovný. Nášivka s logem skupiny by také podle verdiktu měla propadnout státu. Muž k dnešnímu soudu nedorazil. Soudkyně uvedla, že zaslal žádost o odročení jednání kvůli tomu, že nemá obhájce, té ale Švíglerová nevyhověla.

Odvolací soud projednával případ muže, který podle policie na březnové protivládní demonstraci vyzýval ke stržení ukrajinské vlajky z Národního muzea.
Muž vyzýval ke stržení ukrajinské vlajky. Odvolací soud mu potvrdil podmínku

Jašek měl podle státního zástupce na demonstraci 6. května na Václavském náměstí na batohu nášivku se znakem Wagnerovy skupiny, která se v dané době účastnila válečného konfliktu na Ukrajině na straně Ruska, a také svatojiřskou stuhu, která se v rámci současného válečného konfliktu používá jako symbol ospravedlňující ruskou agresi na Ukrajině. Stuhu a odznak s jejím vyobrazením měl připnutou i na triku. Jašek přitom podle žalobce věděl o významu symboliky i o páchání válečných zločinů na Ukrajině.

"Veřejně známou informaci, že v rámci ruské invaze na Ukrajině (…) dochází k páchání válečných zločinů, potvrdila již dne 23. září 2022 vyšetřovací komise OSN," uvedla mimo jiné soudkyně.

Demonstrace proti vládě na Václavském náměstí 11. března 2023
Muž, který nosil nášivku Wagnerovců, odmítl obžalobu. Hrozí mu tři roky vězení

Jašek byl v minulosti souzen za to, že měl na jiné demonstraci v březnu letošního roku na sobě nášivku s logem Wagnerovců, tehdy navíc spolu s písmenem Z, které se stalo symbolem ruské invaze na Ukrajině. Obvodní soud ho letos v květnu potrestal půlroční podmínkou, peněžitým trestem a ročním zákazem pobytu na území Prahy.

Nepravomocný rozsudek ale v létě zrušil odvolací Městský soud v Praze, případ vrátil policii k došetření. Jašek u soudu v květnu uvedl, že s obviněním nesouhlasí, uvedl, že odsuzuje válečné zločiny, "ať jsou páchány kýmkoliv".