Policisté dva muže zadrželi, podle nich spáchali přestupek neuposlechnutí výzvy úřední osoby. Kriminalisté se případem dále zabývají. Ve čtvrtek 1. června na twitteru uvedli, že se prověřování může rozšířit o další trestný čin.

"Případem se zabývají kriminalisté pro podezření ze spáchání trestného činu výtržnictví. Do budoucna nevylučují ani možnost případného rozšíření prověřování o další trestný čin," uvedla policie.

V úterý 30. května na jednání soudu, který následně uložil Peterkové za šíření poplašné zprávy v době koronavirové pandemie dvouletý podmíněný trest s tříletou zkušební dobou, přišlo několik desítek jejích příznivců. Ve snaze dostat se do jednací síně napadli lidé justiční stráž a vylomili dveře. Na chodbě dav skandoval hesla o gestapu a fašistickém státě. Přivolaná policie na místě zadržela dva muže, jednoho ze soudu odvezla za asistence záchranářů k ošetření do nemocnice.

Ministr spravedlnosti Petr Blažek (ODS) vyhodnotil zásah policie a justiční stráže jako profesionální. Situace podle něj není taková, že by byly potřeba změny zákonů. Do budoucna je třeba pro předcházení incidentům zlepšit určitou informovanost a více komunikovat například s řediteli bezpečnosti na jednotlivých soudech i v dalších zařízeních, míní.

Podporovatelé bývalé novinářky Jany Peterkové 30. května 2023 na pražském městském soudu vylomili dveře do jednací síně
Soud potvrdil Peterkové podmínku. Její příznivci vylomili dveře do síně

Česká advokátní komora (ČAK) také předložila své kontrolní radě podnět k prověření účasti advokáta Norberta Naxery. Právník, který nyní zastupuje Peterkovou, ve středu 31. května napsal, že advokátní předpisy neporušil.

Odvolací senát v úterý po incidentu v jednací síni rozhodl o trestu pro Peterkovou bez přítomnosti veřejnosti. Peterková na následné tiskové konferenci uvedla, že ji po přerušení soudního jednání nikdo neinformoval o tom, že jednání pokračovalo. Doplnila, že si najala Naxeru, aby proti rozsudku podal dovolání k Nejvyššímu soudu. Na svého dosavadního advokáta Davida Lejčka si chce u ČAK stěžovat kvůli tomu, že ji neinformoval o pokračování řízení a dále jednal bez jejího mandátu.