Vinu obžalovaných podle soudkyně prokázaly nejen výpovědi Kubka a Flegra, ale také videonahrávky, které natáčeli a zveřejňovali sami obžalovaní. Tušl při vynášení rozhodnutí vykřikoval, že soudkyně lže, smál se a ohrazoval se proti některým konkrétním částem rozhodnutí. Po skončení jednání jeden z příznivců obžalovaných, který byl v soudní síni, křičel na soudkyni, na chodbě pak útočil i na novináře.

Obžalobě z výtržnictví čelí i Zdeněk Masár, tomu dnes soud uložil třináctiměsíční podmínku se zkušební dobou na 2,5 roku. I jeho trest už zahrnuje předchozí odsouzení.

Obžalované přišly na jednání podpořit desítky podporovatelů, do jednací síně se dostala zhruba dvacítka lidí. Krátce po začátku jednání soudkyně z jednací síně vykázala aktivistu a Čermákova důvěrníka Pavla Zítka, který se dožadoval zdůvodnění toho, proč zakázala videozáznam z jednání. Lidé z chodby po jeho vykázání začali skandovat "hanba" a pískali. Následovala hesla jako "soud je firma" nebo "ztotožnit soudkyni". Kvůli tomu, že projevy na chodbě lidé narušovali jednání, je policie musela vytlačit z prostoru před soudní síní. Chodbu pak hlídala policie.

Tušl byl nepravomocně odsouzen za to, že se mezi listopadem 2021 a lednem 2022 snažil s Kubkem vynutit kontakt. Čekal na něj před domem, kde bydlel, zvonil na něj a domáhal se jeho přítomnosti, aby mu mohl pokládat otázky ohledně očkování proti covidu-19. Na Kubka čekal také před jeho pracovištěm, podle vyšetřovatelů mu volal i do ordinace. Někdy se jednání účastnil i Čermák, v tomto bodě obžaloby však viněn není.

Čermákem ale spolu s Masárem a Tušlem podle státní zástupkyně v druhé polovině listopadu 2021, tentokrát před domem Flegra, pouštěli sirénu, Flegra vyzývali, aby "jménem zákona upustil od protiprávního jednání" a nadávali mu. Motivem bylo podle žalobkyně Flegra dehonestovat v očích veřejnosti.
Tušl už v lednu před soudem odmítl, že by se trestných činů dopustil. Nepopřel, že se Kubka snažil kontaktovat, lékař ale o něm podle něj lhal v médiích, chtěl si s ním proto promluvit z "očí do očí". Dnes prohlásil, že jde o exemplární proces, jehož cílem je vystrašit společnost. Obžalovaní Čermák a Masár se v lednu vyjádřili k obtěžování Flegra tak, že trestný čin nespáchali.

Tomáš Čermák u soudu s Patrikem Tušlem. | Video: Deník/Radek Cihla

Tušl je nyní ve vězení, kde si odpykává 15 měsíců za různé trestné činy, mimo jiné za nenávistné výroky o Ukrajincích a vyhrožování zabitím strážníkovi. Ve vězení ale bude déle, podle serveru Aktuálně.cz totiž soudy letos v dubnu rozhodly o přeměně jeho dřívějších podmíněných trestů za neplacení výživného a vyhrožování bývalé partnerce na deset měsíců vězení. Čermákovi minulý týden Vrchní soud v Praze pravomocně potvrdil 5,5 roku za to, že vyzýval lidi, aby i za použití násilí vůči politikům zabránili přijetí novely pandemického zákona.

Soud s Tušlem narušilo agresivní chování jeho příznivců, zasahovala policie

Policie nařídila desítkám lidí, které dnes znovu přišly k Obvodnímu soudu pro Prahu 8 podpořit Patrika Tušla, Tomáše Čermáka a Zdeňka Masára, aby opustily budovu soudu. Podporovatelé na chodbě hlasitě skandovali a pískali, hluk byl podle zpravodajky ČTK slyšet i v jednací místnosti.

Do jednací síně se dostala asi dvacítka lidí, zbylí zůstali na chodbě. Krátce po začátku jednání soudkyně z jednací síně vykázala aktivistu Pavla Zítka, který se dožadoval zdůvodnění toho, proč zakázala videozáznam z jednání. Lidé z chodby po jeho vykázání začali skandovat "hanba" a pískali. Zítko pak podporovatelům řekl, že soud jedná protiprávně, označil Českou republiku za soukromou firmu.

Podporovatelé na chodbě začali po Zítkově proslovu skandovat. Z davu zněla hesla jako "soud je firma" nebo "ztotožnit soudkyni". Soud podle nich porušuje jejich práva, když jim nedovolí být v jednací místnosti. Opakovaně si také stěžovali na to, že se jednání nekoná ve větší místnosti, kterou požadovali už při minulém stání.

Hlasité skandování rušilo i soudní jednání, proto byli podporovatelé po opakovaném vyzvání na ztišení vykázáni. Cestou z chodby zpívali českou a slovenskou hymnu, zpěv byl slyšet i v jednací místnosti. Chodbu nyní hlídá policie.

Při posledním jednání na počátku června obžalované přišly také podpořit desítky příznivců. Před jednací síní skandovali, zpívali českou hymnu a kritizovali média. Dožadovali se také větší jednací síně. Kvůli podezření z neuposlechnutí výzvy úřední osoby policie zajistila jednoho člověka.