Čin plánovali na 19. dubna 2025 ke 30. výročí teroristického masakru v Oklahoma City, při němž zemřelo téměř 170 lidí a bezmála 900 bylo zraněno. Plán, který měli, měl zasáhnout velvyslanectví USA, Izraele a Číny. Mladíkovi z jižní Moravy bylo v době spáchání činu 16 let, jeho dříve potrestaný spolupachatel byl o rok starší. Ten již dříve odešel od soudu taktéž s podmíněným trestem, jeho soud považuje za hlavního strůjce a iniciátora činu. Dnes odsouzený musí být také pod dohledem probačního úředníka, musí se podrobit sociálnímu a psychologickému výcviku.

Demonstrace proti vládě na Václavském náměstí 11. března 2023, ilustrační foto.
Muži s nášivkou wagnerovců uložil soud za schvalování válečných zločinů podmínku

Soudkyně také konstatovala, že delikvent snil o nové silné společnosti, ve které nebudou lidé, jako jsou cikáni, pornoproducenti a řada dalších, které nenáviděl. Jeho rodiče podle soudkyně selhali a selhávají ve výchově. Podle ní je nepochopitelné, že se ani nedostavili na vyhlášení rozsudku a že jejich syn musí soudnímu líčení čelit sám.

Odsouzený strávil stejně jako komplic ve vazbě podle žalobkyně Petry Lastovecké pět měsíců. Neměl také zájem o dohodu o vině a trestu, protože se cítil být nevinen.