Příznivci obžalovaných před 09:00, kdy jednání soudu začalo, kvůli bezpečnostním kontrolám blokovali vstup do soudního areálu Na Míčánkách. Dostat se dovnitř jim zabralo desítky minut. Před soudní síní byla nejvíc slyšet bývalá reportérka Jana Peterková a další aktivista Pavel Zítko. Přítomní uváděli, že neuznávají český stát a soud.

Lidé skandovali, vykřikovali a kritizovali instituce, média i jednotlivce. Dožadovali se větší jednací síně, volali také na linku 158 s tím, aby kvůli přítomnosti těžkooděnců v soudní síni přijela policie. Peterková před 11:00 na chodbě soudu zřejmě omdlela a zkolabovala, poté ji odvezla přivolaná záchranná služba. Mluvčí záchranné služby Jana Poštová potvrdila, že záchranáři ošetřili ženu po kolapsu, odvezli ji do nemocnice. Žena podle ní byla při vědomí.

Kolaps Jany Peterkové u soudu s Patrikem Tušlem. | Video: Deník/Radek Cihla

Do jednací síně se dostalo asi dvacet lidí včetně novinářů. Soudkyně na počátku jednání nepovolila obrazové záznamy ani zvukové přenosy, dovolila pouze pořízení zvukového záznamu. Přítomní se vůči zákazu ohrazovali. Na počátku musela justiční stráž jednoho z účastníků vyvést, soudkyně poté ještě dalšího napomenula, aby hlavní líčení přestal natáčet. Jinak bylo jednání klidné.

Soud při dnešním hlavním líčení přehrál záběry či zvukové nahrávky obtěžování, kterého se podle obžaloby trojice dopustila. Tušl v reakci na záznamy uvedl, že nikoho neohrožoval, nebyl hrubý ani agresivní. Poukázal na to, že řadu videí natáčel Čermák, který kvůli pronásledování Kubka přitom obžalobě nečelí.

Tušl se také distancoval od dění na chodbě soudu a vymezil se proti incidentu z minulého týdne, kdy se při jednání o odvolání Peterkové u Městského soudu v Praze dav jejích sympatizantů domáhal vstupu do jednací síně a vyvrátil při tom dveře. Řekl také, že byl k soudu přivezen jako "masový vrah", uvedl, že má "zničenou psychiku".

Asi po dvou a půl hodinách soudkyně jednání odročila na 26. července, kdy plánuje vyslechnout znalkyni. Obhájci navrhli také výslech dvou svědků, kteří se jednání obžalovaných podle nich účastnili, žádali, aby je soud vyslechl ještě dnes. Soudkyně ale dnes výslech neuskutečnila. Navrhli také další důkazy.

Jednání soudu provázela zvýšená bezpečnostní opatření a kontroly. Na bezpečnost na chodbě i uvnitř jednací síně dohlížela asi desítka justičních strážců, v jednací síni byli přítomni těžkooděnci. Na jednání soud vydával kvůli velkému zájmu jako obvykle v podobných případech vstupenky.

Tušl, Čermák, Peterková a další na sebe upozornili během epidemie covidu, kdy se vymezovali hlavně proti očkování nebo vládním restrikcím proti šíření nemoci. Po ruské invazi na Ukrajinu odmítali českou pomoc Kyjevu i ukrajinským uprchlíkům v Česku. Peterková byla před týdnem pravomocně odsouzena k dvouletému podmíněnému trestu za šíření poplašných zpráv v době pandemie.

Tušla soudy už dříve pravomocně odsoudily za nenávistné výroky o Ukrajincích a vyhrožování k 15 měsícům vězení. Čermákovi soud v Plzni v březnu nepravomocně uložil 5,5 roku za za podporu a propagaci terorismu. Podle verdiktu se loni ve videu na facebooku vymezoval vůči novele pandemického zákona a podněcoval diváky, aby aktivně, i za použití násilí, zabránili jejímu projednání a přijetí.