Čtyřiatřicetiletý muž napadl 17. prosince minulého roku zřejmě při náhodném setkání dvě ženy. Jedna z nich vyvázla z příšerné zkušenosti s lehkým zraněním, druhá takové štěstí neměla. Jedno z bodnutí mířilo do srdce, druhé do hrudníku.

Ještě že byli nedaleko svědci a jeden z nich zastavil náhodně projíždějící sanitku záchranářů. „Na první pohled bylo patrné, že je žena v bezvědomí, na svetru byly vidět stopy krve ze dvou ran v oblasti hrudníku a břicha. Začali jsme jí poskytovat péči a požádali dispečink o vyslání lékařské posádky a přivolání policie, nebylo jisté, zda na místě útočník stále není,“ popisuje první okamžiky na místě záchranářka Michaela Procházková. Byl to pro ni křest ohněm – šlo o její první službu po absolvování adaptačního procesu.

Zdravotníci šestačtyřicetileté pacientce poskytli na místě první pomoc, zastavovali krvácení, zahájili nepřímou srdeční masáž. Zároveň radili přítomným dobrovolníkům, jak se postarat o druhou ženu, která měla poraněné ruce.

Kritický stav a cesta na sál

Krátce poté dorazila přivolaná sanitka. Pacientku naložila a vydala se na cestu do Fakultní nemocnice Motol na urgentní příjem.

„Šlo o komplexní trauma hrudní dutiny, navíc s náhlou zástavou oběhu, který se záchranářům na místě podařilo obnovit. Proto bylo třeba najít kombinované pracoviště, které má jeden urgentní příjem a traumatým včetně kardiochirurgie,“ vysvětluje ředitel pražské Zdravotnické záchranné služby, lékař Petr Kolouch.

Podle lékařky z Kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny Vlasty Vlasákové bylo nutné široké otevření hrudníku.

„Věděli jsme, že pacientka nemá dostatečně kvalitní oběh, jde o nízký tlak, nedostatečný srdeční výdej, a že má bodné poranění břicha a hrudníku. S největší pravděpodobností krvácela dovnitř hrudníku, ale v danou chvíli jsme nevěděli z čeho,“ říká Vlasáková.

Lékaři poté zjistili, že krev nahromaděná v osrdečníku utiskuje srdeční sval, což vede až k srdeční zástavě. „Srdce bylo zasaženo jednou bodnou ranou, která měla přibližně 20 milimetrů. Mým úkolem bylo co nejrychleji otevřít hrudník, zjistit rozsah poranění a zastavit krvácení, aby bylo možné provést přímou srdeční masáž,“ popisuje chirurg Tomáš Haruštiak.

Na takový zákrok je velmi citlivý mozek, který bez okysličení odumírá už po pěti minutách. Pro rekonstrukci srdce přistoupili lékaři k napojení pacientky na mimotělní oběh, který má za úkol nahradit srdce jako pumpu i plíce jako okysličovací orgán.

„Kontinuální přímá srdeční masáž trvala přibližně 80 minut, tedy asi 6400 krát jsme ručně komprimovali levou i pravou komoru, abychom zachovali oběh. Ta délka resuscitace je skutečně unikátní,“ připomíná emeritní primář Kliniky kardiovaskulární chirurgie Milan Horn.

Lékaři věří v dobrý konec

Pacientka se probrala na Štědrý den, tedy přibližně týden od incidentu. V nemocnici ještě zůstává kvůli rehabilitacím, ale už teď doktoři věří, že se brzy vrátí domů.

Policisté útočníka vypátrali ještě v den útoku v nedaleké Jílovské ulici. Protože kladl odpor při zatýkání a zaútočil na ně nožem, zahájili střelbu. Jeden z nich pachatele zasáhl a způsobil mu smrtelná zranění. Záchranná resuscitace nebyla úspěšná.Útok kriminalisté stále vyšetřují.

„Motiv už se asi nedozvíme, protože je pachatel po smrti. Je to ale samozřejmě součástí šetření. Uvidíme, jestli ještě něco zjistíme,“ uvedl na dotaz Deníku mluvčí pražské policie Richard Hrdina.