Studenti působili jako organizovaná skupina, která účelovým způsobem zakrývala původ bezhotovostních finančních prostředků, které byly od poškozených vylákány pod smyšlenými legendami. Část financí pak užívali pro vlastní potřebu a část posílali mimo území České republiky.

„Podvedené si myslely, že vedou konverzaci se skutečným chirurgem na misi OSN v Jemenu, jemuž v dobré víře odeslaly své úspory s vidinou následné schůzky. Pravda to však nebyla, a o své finance přišly. Podezření na možnou trestnou činnost kriminalistům oznámil Finanční analytický úřad, koncem října 2022," uvedl policejní mluvčí Jan Rybanský.

V průběhu šesti měsíců prováděli detektivové analýzy tuzemských i zahraničních bankovních a nebankovních účtů, kdy případ odhalili. 

„Po necelých šesti měsících intenzivního prověřování zahájili kriminalisté v polovině dubna trestní stíhání deseti spoluobviněných osob, které byly v rámci rozsáhlé realizace zadrženy. Na zadržení se podílely i další kriminalistické články z Prahy I," sdělil Rybanský.

Deset obviněných je stíháno vazebně pro trestný čin legalizace výnosů z trestné činnosti, kdy v případě odsouzení, jim hrozí několikaleté tresty odnětí svobody v rozmezí dvou až osmi let.

Podobných případů může být i více

„Internetové podvody, kdy se lidé vydávají za lékaře na misích nebo vojáky, nejsou ojedinělé. Přes sociální síť neznámý muž kontaktuje obvykle ženu, která veřejně uvádí svůj stav jako rozvedená, či nezadaná a představí se jako americký voják na misi v Afghánistánu, těžař na ropné plošině nebo lékař na misi OSN a další. Mezi obětí a podvodníkem pak probíhá čilá korespondence s jasným cílem vzbudit v ženě zájem. Oběť často podlehne slovům o zamilovanosti a uvěří lživé, ale stále fungující legendě, že aby se oba mohli setkat, musí podvodníkovi zaslat peníze na cestu. On samozřejmě finance má, ale nemůže se k nim z různých důvodů dostat. Tyto lži jsou často doprovázeny zdařilými fiktivními profily na sociálních sítích, za které se podvodníci vydávají" doplnil Rybanský.

Na oběti bývá vyvíjen systematický psychologický tlak a i přesto, že oběť může tušit, že se jedná o podvodné jednání, požadavkům pachatele nakonec vyhoví.