Děvětačtyřicetiletého muže kontaktovala počátkem května přes WhatsApp žena, která se představila jako známá americká herečka Scarlett Johansson.

Žena mu slíbila, že pokud si koupí její fanouškovskou kartu za dva a půl tisíce dolarů, bude na oplátku každý měsíc dostávat pět tisíc dolarů. Poškozený muž uvěřil, půjčil si peníze a poslal je na daný účet.

Ilustrační foto
Žena naletěla bankovním podvodníkům. V kryptoměnách jim poslala 666 tisíc

„S herečkou dál komunikoval a po nějaké době mu skutečně objednaná karta přišla, společně s kartou kreditní od nejmenované banky. Muž zjistil, že na kreditce je necelých pět milionů dolarů, a tak se pokusil opakovaně převést dvacet tisíc dolarů na svůj účet. Peníze mu však nedorazily. Nepochodil ani v případě snahy uhradit kreditní kartou své nákupy. Ba co víc, nejmenovaná banka mu tuto kartu zablokovala a poškozený byl tak nucen poslat tisíc dolarů právnímu zástupci herečky, aby mu byl účet odblokován," sdělil k případu policejní mluvčí Jan Rybanský.

Stejná situace se opakovala několikrát. I když poškozený muž platit kartou nemohl a peníze na účet nechodily, opakovaně posílal tisíce dolarů na její odblokování prostřednictvím BITCOINMATu. Podle odhadu poslal kolem sto padesáti tisíc korun.

Scarlett Johansson a Colin JostScarlett Johansson a Colin JostZdroj: Profimedia

Muž s údajnou herečkou stále komunikoval až do poloviny srpna, kdy se domluvili, že za ní přiletí do New Yorku. A tak si nadšený fanoušek koupil letenky. Obratem mu ale bylo sděleno, ať nikam nelétá, protože si to zástupce herečky nepřeje. Letenky tedy muž musel stornovat a přišel tím o více než deseti tisíc.

Aby toho nebylo málo

Podvedený muž se z podovodu nepoučil a měsíc poté si v aplikaci TELEGRAM na internetu všiml inzerátu, který nabízel výhodné krypto investování se ziskem necelého půl milionu korun a vkladem patnácti stokorun. Rozhodl se tedy kontaktovat inzerenta.

„Ten mu poradil, aby si do svého mobilu stáhnul potřebnou aplikaci TRUST WALLET, a jejím prostřednictvím pak poslal zmiňovaných patnáct set korun. Po provedené transakci ho inzerent, kontaktoval s tím, že pokud chce zmiňovaný půl milion vybrat, musí ještě uhradit několik poplatků souvisejících s převodem. Poškozený tímto způsobem poslal necelých deset tisíc korun. To však inzerentovi nestačilo a chtěl po poškozeném zaplatit další poplatky. Muž však další finance již neměl, a proto kontaktoval svou banku, zdali se nestal obětí podvodu, což mu pracovníci banky potvrdili," dodal Rybanský.

Nákup na internetu. Ilustrační foto.
Propracovaný čin internetového podvodníka. Obelhal více než osmdesát lidí

Po této další nemilé zkušenosti se podvedený muž obrátil na policii a oba případy ji nahlásil. Uvedl, že vůbec netušil, že by se v obou případech mohlo jednat o podvod a všemu věřil. Svým jednáním se bohužel dostal do dluhů

Oba případy jsou v tuto chvíli prověřovány pro podezření ze spáchání trestného činu podvod.