Trestní oznámení je založeno na informacích, které zazněly v pořadu Praha vs. prachy na webu stream.cz, kde údajně Jelínek vědomě uvádí skutečnosti, které nasvědčují tomu, že spáchal trestný čin. Redaktorovi mimo jiné přiznává, že zahraničním turistům nevydává účetní doklady a z obdržených peněz neodvádí daně.

Z nahrávky je podle oznámení navíc patrné, že provozovatel taxislužby úmyslně překračuje ceny, které stanoví městská vyhláška. „Regulovaná cena je 28 korun za kilometr, avšak pan Jelínek udává cenu až 200 korun za kilometr," píše se v textu, který magistrát adresoval Obvodnímu státnímu zastupitelství pro Prahu 3.

Pražská primátorka Adriana Krnáčová (ANO), kterou reportéři stream.cz se situací konfrontovali, v pořadu řekla, že se situací bude zabývat. „Na nejbližším jednání rady se budeme zabývat tím, jak bychom mohli začít zlepšovat tu situaci," uvedla primátorka.

Magistrátu se nedaří pokuty vymáhat

Proti Jelínkovi podle primátorky magistrát vede 19 správních řízení, na pokutách dluží přes 400.000 korun. Jiný taxikář Aleš Ryjáček čelí dvacítce správních řízení a dluží 1,6 milionu korun a Aleš Šotola čelí 39 řízením s dluhem 1,9 milionu.

„K celé sérii reportáží týkající se taxislužby mohu jenom konstatovat, že jedna věc je natočit podobnou reportáž o tom, že někde je něco v nepořádku a druhá věc je situaci řádně zdokumentovat a v konečné fázi porušení zákona dokázat," uvedla v březnu Krnáčová na na webu hlavního města.

V Praze je podle dřívějších informací magistrátu evidováno téměř 4000 vozidel taxislužby. Ve skutečnosti jich ale po městě jezdí víc. Zvláště zahraniční bedekry nepopisují Prahu z hlediska taxislužeb příliš lichotivě. V minulosti se opakovaně objevily informace o okrádání turistů při jízdách v taxících. Řidiči si mnohdy účtovali několikanásobně vyšší sazby, než uváděly ceníky. Praha proto před časem zpřísnila kontroly a tresty pro nepoctivé řidiče. Magistrátu se ale dlouhodobě nedaří udělené pokuty vymáhat.