Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) kvůli případu zasahovala v několika armádních objektech. Policejní zásah podle armády nesouvisí s akvizičními projekty modernizace a přezbrojení a vyšetřované skutky se vztahují na období před nástupem současného vedení ministerstva obrany i armády.

„Mohu sdělit, že náš útvar (NCOZ) dnešního dne provádí úkony trestního řízení," sdělil Deníku policejní mluvčí Jaroslav Ibehej.

Jako první o zásahu, který se má týkat armádních zakázek, informovala Česká televize.

Vrchní státní zastupitelství v Praze uvedlo, že policejní orgán zadržel deset osob. „O případných návrzích na vzetí obviněných do vazby bude rozhodovat státní zástupce zítřejšího dne," doplnil státní zástupce JUDr. Adam Borgula. Aktuální úkony trestního řízení provádí NCOZ a kauzu dozoruje pražské vrchní státní zastupitelství, doplnil bez dalších podrobností. Neuvedl zatím právní kvalifikaci trestných činů, pro něž se trestní stíhání vede. Pokud u některých obviněných navrhne vazbu, bude o ní rozhodovat soud, a to nejpozději do 24 hodin od obdržení spisu.

Informaci o zásahu potrvdilo i Ministerstvo obrany na svém profilu sociální sítě X (dříve twitter). „Resort MO, včetně AČR, poskytuje PČR maximální součinnost. Podrobnější informace v tuto chvílí nemůžeme poskytovat," uvedlo.

Podle webu iROZHLAS.cz bylo v případu obviněno šest lidí a tři firmy. Kriminalisté je viní z pletichy při zadání veřejné zakázky velkého rozsahu, korupce a úplatkářství. Nikdo z obviněných není z armády ani ministerstva obrany, uvedl server. O případném uvalení vazby na obviněné bude podle Českého rozhlasu-Radiožurnálu rozhodovat Obvodní soud pro Prahu 9.

Zásah na generálním štábu souvisí s kauzou Dozimetr, v níž policie loni obvinila víc než deset lidí kvůli ovlivňování zakázek v pražském dopravním podniku, uvedly servery Deník N a Seznam Zprávy. Podle zdrojů Seznam Zpráv se policie zajímá mimo jiné o podnikatele Jindřicha Špringla, kterého v kauze Dozimetr policie stíhá za podplácení u zakázek na rádiový systém pražského dopravního podniku a na kamerový systém v metru. Deník N uvedl, že při zásahu na generálním štábu jde o desetimilionovou zakázku, kterou Špringl získal v roce 2018.