V případu bylo původně stíháno 34 lidí. Čtyři se státním zástupcem Tomášem Jarolímkem uzavřeli dohodu o vině a trestu. Soud je zatím neschválil, rozhodne o nich v samostatném řízení. Dva další lidé přijali peněžité tresty, které jim soud uložil trestním příkazem. Peněžité tresty soud původně uložil i dalším obžalovaným, ti si však proti rozhodnutí podali odpor, a soud proto nyní jejich případ projednává v hlavním líčení.

Státní zástupce tvrdí, že Praha 1 mezi lety 2012 a 2015 prodala 22 bytových jednotek pod cenou. Obžalovaní podle něj nijak nezjišťovali cenu obvyklou, čímž městské části způsobili škodu 32,5 milionu korun. Ne všichni obžalovaní ale byli ve funkcích během všech čtyř výběrových řízení, které obžaloba zmiňuje. Podle žalobce se obžalovaní dopustili maření úkolu úřední osoby z nedbalosti a porušení povinnosti při správě cizího majetku z nedbalosti.

Při dopravní nehodě v Praze zemřel ve služebním voze policista Pavol Kikloš.
Smrt policisty: Soud definitivně rozhodl o trestu řidičky. Je mírnější

K obžalobě se dnes vyjádřili obhájci a někteří obžalovaní, vinu všichni odmítli. Někteří z nich nesouhlasili s tím, že by cenu obvyklou u bytů nezjišťovali. Poukázali na to, že účelem prodeje bytů nebyla jen maximalizace zisku, ale také zastavit úbytek obyvatel v centru metropole. Mezi obžalovanými je například někdejší starosta Oldřich Lomecký (tehdy TOP 09), který se z dnešního jednání omluvil. Jeho advokát za klienta obžalobu odmítl.

O tom, že cílem prodeje bytů nebyl zisk, ale zastavit vylidňování Prahy 1, mluvili i samotní obžalovaní. Kateřina Dubská z oddělení správy nemovitostí Prahy 1 vypověděla, že se snažila plnit své povinnosti s maximálním nasazením. Žena odmítla tvrzení obžaloby, že dostatečně nezajistila inzerci prodávaných bytů. Soudu vyjmenovala, kde všude byly nabídky zveřejněny, upozornila například na to, že na úřední desce městské části byly vyvěšeny déle, než stanovuje zákon. Popsala také, jak výběrová řízení fungovala.

Stejně jako další obžalovaní upozornila na to, že prodávané jednotky byly ve špatném stavu, ve starých domech nebo i špatně umístěné. Žena také řekla, že výběrové řízení je podle ní jedním z nejpřesnějších způsobů, jak zjistit reálnou cenu věcí na trhu.

Opilý muž, který poničil tramvaj v Praze 24. ledna 2023
Opilý muž poničil bezpečnostním kladívkem tramvaj. Škoda je 400 tisíc

Další obžalovaný Richard Bureš (ODS) ve svém vyjádření odmítl, že by Praze 1 vznikla jakákoli škoda. Upozornil na vyjádření městské části, která se sice k řízení připojila, ale pouze z procesní opatrnosti. V tom je podle Bureše mimo jiné uvedeno, že Praha 1 nesouhlasí s konstrukcí obvinění, měla zájem byty prodat a je s realizovaným prodejem spokojena. Nabídka bytů byla podle Bureše zcela transparentní.

Vinu před soudem odmítli i další obžalovaní. Upozornili také na znalecký posudek, který si nechala zpracovat obhajoba a který podle nich obžalobu vyvrací. Hlavní líčení je zatím naplánované do středy.