"Soud sjednanou dohodu o vině a trestu schválil, protože ji nepovažuje za nesprávnou nebo nepřiměřenou z hlediska souladu se zjištěným skutkovým stavem nebo z hlediska druhu a výše navrženého trestu, popřípadě ochranného opatření," konstatovala soudkyně Kateřina Vltavská.

Dohodu o vině a trestu uzavřela firma Green center, ve které je Jánský obchodním ředitelem, a společnost První chráněná dílna. První jmenovaná přijala šestimilionový peněžitý trest, druhá osmiletý zákaz ucházet se o veřejné zakázky. Státní zástupce Zdeněk Matula u firmy Green center navrhoval přísnější peněžitý trest s tím, že nebude uložen zákaz účasti na veřejných tendrech, u První chráněné dílny by zase peněžitý trest vzhledem k zadluženosti společnosti nebyl účinný.

Obžaloba se týká dvou zakázek Fakultní nemocnice Bulovka - zakázky na úklid za zhruba 150 milionů korun a zakázky na vjezdový systém v hodnotě asi tří milionů korun. Matula tvrdí, že organizovaná skupina, v jejímž čele stála mimo jiné bývalá ředitelka nemocnice Andrea Vrbovská nebo podnikatel Tomáš Horáček, plánovala a aktivními kroky zjednala výhodu konkrétním společnostem. Zakázky jim byly buď tzv. šity na míru, případně obžalovaní firmám poskytovali interní informace týkající se zakázek.

U první zakázky podle Matuly trestný čin dokonán nebyl, u druhé podle něj vznikla škoda zhruba 450.000 korun. Dnes schválené dohody se týkají druhé zakázky.

V dnes projednávaném případu bylo původně obžalováno sedm lidí a tři firmy, tři obžalovaní - bývalí ředitelé nemocnice Vrbovská a František Novák a také někdejší ekonomická náměstkyně Bulovky Marie Nushiová - už dříve přijali podmíněné i peněžité tresty a několikaleté zákazy činnosti. Soud jejich dohody o vině a trestu schválil v polovině září. Podnikatel Horáček, kterého média označovala za ústřední postavu kauzy, přijal v prosinci 2021 půlroční trest, sedmiletý zákaz působení v obchodních společnostech a peněžitý trest pět milionů korun.

Celkem bylo v kauze nemocničních zakázek, která se týká i jiných nemocnic, postupně obviněno přes 20 lidí a osm právnických osob. Státní zástupce už v minulosti uzavřel dohody s několika obviněnými. Loni v dubnu například přijal podmíněný trest Antonín Tvrdoň, který byl obžalován v souvislosti se zakázkou na stravovací služby pro Nemocnici Na Františku v Praze v hodnotě 33 milionů korun.

Dohodu o vině a trestu sjednává státní zástupce s obviněným, který musí mimo jiné prohlásit, že spáchal skutek, pro který je stíhán, pokud na základě dosud opatřených důkazů a dalších výsledků přípravného řízení nejsou důvodné pochybnosti o pravdivosti jeho prohlášení. Dokazování se v tomto případě neprovádí. Pokud je dohoda sjednána, předloží žalobce soudu návrh na její schválení. Soud dohodu schválit nemusí, pokud je nesprávná nebo nepřiměřená.