To v úterý na tiskové konferenci věnované vývoji kriminality v uplynulém roce odpověděl na otázky novinářů náměstek ředitele středočeské policie pro SKPV Ondřej Smotlacha k aktuálnímu prošetřování výhrůžek adresovaných manželce jednoho z prezidentských kandidátů.

O tomto případu v sobotu informoval politik Andrej Babiš (ANO) s tím, že dopis obsahující nejenom vulgární text, ale i náboj, byl adresován jeho ženě Monice. O obsahu pak hovořil opakovaně, přičemž střídal výrazy „náboj“ a „nábojnice“.

Zda se v obálce skrýval náboj i se střelou, samotná kulka, nebo naopak prázdná hilsna, Smotlacha v úterý neupřesnil. I to si kriminalisté zatím nechají pro sebe. Šéf kriminální policie pouze uvedl, že detektivové nechali zajištěný důkazní materiál prověřit znalci. „Stále probíhají zkoumání z balistiky, daktyloskopie a genetiky,“ naznačil, že předmětem zkoumání je jak samotný charakter materiálu, tak zjišťování, zda zaslané předměty neměl v ruce někdo, s kým už byla policie dříve v kontaktu – a má v databázích údaje, které by pomohly vystopovat, o koho se jedná.

Sdílnější Smotlacha nebyl, když dále už pouze potvrdil Babišovy údaje: dopis přišel poštou z Brna. Nepřitakal ale Babišovým slovům, že dopis někdo hodil na Moravě do jedné z tamních oranžových stránek: prostě přišel poštou. Tečka. Zda k tomu policie ví něco více, už dále nerozvedl. Na otázku Deníku pouze obecně potvrdil, že se středočeští kriminalisté snaží k případu získat informace ze všemožných zdrojů; včetně internetového prostředí i pátrání zacíleného do Brna.

Jak na případ, který je nyní kvalifikován jako možné nebezpečné vyhrožování, policie reagovala kromě zahájení vyšetřování, Smotlacha ani krajský ředitel Václav Kučera rovněž neupřesnili. „Děláme všechna potřebná opatření,“ konstatoval pouze náměstek. S tím, že nebude specifikovat, o jaké kroky jde. „Abychom je udrželi v efektivitě,“ vysvětlil..

Další výhrůžka

V úterý odpoledne Babiš oznámil, že ruší celý zbytek kampaně spojený s kontakty s voliči. Uvedl, že se tak rozhodl poté, co si přečetl další výhrůžku, jež byla adresována přímo jemu. Má jít o anonymní hrozbu smrtí v případě, že by uspěl ve druhém kole volby prezidenta. Kdosi mu prý píše, že pokud vyhraje volby, on „vezme flintu a vydá se na svůj poslední lov“. Text se zdá naznačovat, že je mu zřejmě všechno jedno, protože si myslí, že beztak umírá na rakovinu. Údajně to udělá proto, aby se „stal hrdinou“ pro své syny a vnuky hrdinou. Policie tak zřejmě má důvod svá opatření ještě zintenzivnit. Prověřuje i tuto novou hrozbu – a podle Babišových slov mu poskytla i dočasnou ochranu. Ostatně i z toho důvodu, že v Průhonicích se údajně měla najít i vystřelená nábojnice. Ani opatření v souvislosti s novou situací policie nekomentuje.

Babiš také v úterý upozornil na vyjádření na sociálních sítích, jež k hrozbě adresované jeho manželce v neděli uvádělo, že jedinou chybou je, že dostala kulku v obálce – a ne „rovnou z hlavně mezi oči“. Tohle prohlášení Deník zaznamenal, a tak se na ně ptal v pondělí policejní mluvčí Vlasty Suchánkové a v úterý na tiskovce i náměstka Smotlachy. Oba Deníku řekli, že policie o tom nemá žádné informace.