Podle znalců, které soud vyslechl, Řehák netrpí dušení chorobou, má ale narušený vývoj řeči. Před zabitím učitele se u něj podle znalců stupňoval afekt, a to mimo jiné kvůli tomu, že pedagog diagnózu při učení nerespektoval. "Měl pocit, že po něm učitel jde, že ho schválně potápí," řekl soudu jeden ze znalců.

Znalci ale také uvedli, že Řehák byl schopen rozpoznat protiprávnost svého jednání. Rozpoznávací schopnosti u něj byly v době činu zachovány, ovládací schopnosti měl podstatně snížené. "Viděl neřešitelnou situaci a rozhodl se odstranit původ těch obtíží. A to byl ten učitel," vysvětlil znalec.

Pro obžalovaného znalci nad případný trest vězení doporučili ambulantní léčení spojené s psychoterapií. Ústavní léčba podle nich není třeba, mladík aktuálně společnosti nebezpečný není. Podle znalců jde o preventivní opatření, aby Řehák nejednal impulzivně, kdyby se znovu dostal do krizové situace.

Mladík čtyřiasedmdesátiletého učitele podle obžaloby zabil loni 31. března dopoledne, učitel ho o den dříve oznámkoval nedostatečnou v předmětu sdělovací technika. Kvůli špatné známce a také kvůli dlouhodobě špatnému vztahu mezi ním a učitelem u obžalovaného podle státní zástupkyně vygradoval pocit křivdy a frustrace.

Obžaloba tvrdí, že mladík chtěl učitele nejprve upálit, následně se ale rozhodl, že učitele usmrtí hned. Ve škole v Ohradní ulici se schoval na toaletách a čekal, až učitel vejde do svého kabinetu. Tam ho mladík napadl 60 centimetrů dlouhou mačetou, zasadil mu několik ran do hlavy, krku a zad. Lékaři už napadenému nemohli pomoci.

Soud po výslechu znalců četl svědecké výpovědi, zejména zaměstnanců či žáků školy. Někteří studenti vypověděli, že učitel nebyl fér, další však uvedli, že byl přísný, ale při zkoušení se snažil i pomáhat. Soudce Tome Frankič následně jednání odročil, pokusí se předvolat svědka, který údajně kvůli stylu učení zemřelého pedagoga přestal studovat.

Mladík u soudu vypovídal v prosinci, tehdy soudu řekl, že ho pedagog ponížil při zkoušení a šikanoval ho. Poté, co v pátek 20. ledna soud přečetl výpověď manželky zabitého učitele, se za svůj čin omluvil pozůstalým.