Státní zástupkyně si ponechala lhůtu pro případné odvolání. Muž se bude muset vyjádřit později.

"I demokracie má nějaké své ústavní limity," prohlásil Svrček. Výroky o jaderných útocích podle něj tyto limity překročily. Soud podle něj zvažoval, zda se Vrabel ve svých vyjádřeních nedostal pouze náhodou za hranici, za kterou už zajít nelze. Dospěl ale k závěru, že si muž musel být vědom, jaké obavy může tvrzeními vyvolat.

Vrabel podle státní zástupkyně Kataríny Kandové loni v listopadu ve videu, které na youtube a facebooku viděly tisíce lidí, uvedl, že česká vláda chce útočit na Ruskou federaci jadernými hlavicemi. Ruská strana pak bude podle Vrabela útok opětovat a nukleární zbraně pošle na ČR. Výroky podle žalobkyně mohly ve veřejnosti vyvolat znepokojení z možného válečného konfliktu mezi Českem a Ruskem.

Vrabel obvinění u soudu odmítl. Prohlásil, že se cítí absolutně nevinen. Stíhání považuje za politické, za snahu umlčet opozici.

Krajský soud v Českých Budějovicích prohlásil v únoru konkurz na Vrabelův majetek. Už v lednu zrušil Vrabelovo oddlužení. Vrabel považuje soud za politický proces. Dluží 2,7 milionu korun. Za 17 měsíců oddlužení splatil 14.500 Kč, tedy 0,5 procenta z dlužné sumy. Při oddlužení má splatit 30 procent dluhu.

Vrabel zorganizoval loni 17. listopadu pochod k budově České televize (ČT) v Praze na Kavčích horách, požadoval, aby mohl v televizi vystoupit s projevem. Televize to už předtím odmítla. Na demonstraci zaznívala vedle kritiky obsahu zpravodajství ČT i kritika vlády. Vrabel organizoval protivládní protesty i dřív, na demonstraci 28. října se podle odhadů policie sešlo několik desítek tisíc lidí. Vrabelův advokát Radek Suchý už dřív uvedl, že Vrabel nikdy nepoužil pro sebe nic z peněz poslaných na demonstrace.