"Ve věci bylo dne 12. září 2023 rozhodnuto, že JUDr. Lukáš Svrček není vyloučen z vykonávání úkonů trestního řízení ve věci obžalovaného Ladislava Vrabela. Spis se v současné chvíli nachází u Městského soudu v Praze," uvedla Švíglerová. Obvodní soud pro Prahu 1 dostal případ od odvolací instance minulý týden s tím, že před projednáním odvolání je zapotřebí rozhodnout o námitce podjatosti soudce Svrčka.

Z protestu s názvem Česko proti vládě na Václavském náměstí v Praze.
Další nátlak na vládu. Tisíce lidí protestovaly na Václaváku, policie zatýkala

Ve videu, které na youtube a facebooku viděly tisíce lidí, Vrabel loni v listopadu uvedl, že česká vláda chce útočit na Ruskou federaci jadernými hlavicemi. Ruská strana pak bude podle Vrabela útok opětovat a nukleární zbraně pošle na ČR. Kategoricky prohlášená nepravdivá informace mohla podle obžaloby vyvolat poplach u lidí, kteří muže sledují na sociálních sítích.

Prvoinstanční soud se kauzou zabýval už dvakrát. Poprvé potrestal Vrabela čtyřměsíční podmínkou v dubnu. Odvolací senát však následně soudci uložil lépe prokázat, že je Vrabelův výrok opravdu nepravdivý, že muž nejednal z nedbalosti a že bylo jeho jednání opravdu natolik škodlivé, aby mohl být odsouzen za trestný čin.

Ladislav Vrábel na demonstraci proti vládě Petra Fialy
Obvodní soud musí rozhodnout o námitce podjatosti soudce z Vrabelovy kauzy

Při druhém verdiktu letos v srpnu ponechal soudce Vrabelovi stejný trest. Podle něj je výrok o tom, že chce Česko prakticky začít třetí světovou válku, očividný nesmysl. Kvůli námitkám odvolacího senátu však položil dotazy na úřad vlády a ministerstvo obrany, zda měla ČR v plánu na Rusko útočit jadernými zbraněmi. Vrabel podle Svrčka jednal bezpochyby úmyslně. Potřeboval získat posluchače, šokovat je a vyvolat rozruch. Vrabel trvá na své nevině.