„Muži se po příjezdu do Prahy ubytovali vždy na nějaké z pražských ubytoven a poté vyrazili do centra. Vybírali si především starší spoluobčany, kteří bezstarostně cestovali v prostředcích hromadné dopravy. Cílem byla především jejich zavazadla v podobě tašek, ledvinek, kabelek i batohů,“ sdělil policejní mluvčí Jan Rybanský. 

Nejprve si svou oběť muži pečlivě vyhlédli a poté ji nenápadně sledovali. V příhodné chvíli, například když byla jejich oběť v tlačenici, využili situace a natlačili se na ni. V tu chvíli jeden ze dvojice nenápadně prohledával obsah zavazadel, zatímco druhý ho kryl. Nejčastěji své akce prováděli při nástupu či výstupu z dopravních prostředků. To je moment, kdy bývají kapsáři nejaktivnější. 

„Kriminalistům se v průběhu prověřování těchto krádeží podařilo oba muže ztotožnit, ale na písemné předvolání nereagovali. Dokonce získali i telefonní kontakt na jednoho z podezřelých, ani telefonát však nikam nevedl a policista byl poslán do patřičných mezí,“ dodal policejní mluvčí Jan Rybanský. 

Kriminalisté se tedy vydali hledat dvojici mužů do terénu a oba podezřelé poznali ve vlakové soupravě směřující na Florenc, kde byli i svědky pokusu o okradení seniorky, když vystupovala z metra. Muži v tomto případě použili k okradení pro tento účel upravenou bundu. Jejich zadržení pak bylo otázkou několika okamžiků. 

„Oba podezřelí se budou zpovídat z podezření ze spáchání trestných činů krádež. Dvojice má v tomto smyslu bohatou trestní minulost jak v Čechách, tak i v zahraničí. A zatímco jeden byl za majetkovou trestnou činnost odsouzen v roce 2022 k veřejně prospěšným pracím, tomu druhému za obdobnou trestnou činnost skončila podmínka v roce 2018,“ dodal policejní mluvčí Jan Rybanský.