Státní zástupkyně Petra Gřivnová pro Feriho navrhovala zhruba tříleté vězení, všechny tři skutky se podle ní obžalovanému podařilo prokázat. Soudkyně Lenka Hájková uložila Ferimu nepodmíněný trest tří let ve věznici s ostrahou. Ve všech třech případech musí také poškozeným uhradit odškodné ve výši 300, 150 a 60 tisíc korun.

Dívky dávaly najevo nesouhlas

Dva ze tří skutků, z nichž je Feri obžalovaný, se staly podle státní zástupkyně v roce 2016 v jeho bytě v Praze 3. Feri je vinen, že se ve svém bytě pokusil políbit a osahávat nezletilou sedmnáctiletou dívku, která mu přitom dávala jasně najevo, že nechce. Dále měl dívce říct, že je nevyspělá.

Dívka to vnímala jako psychický nátlak a chtěla odejít. Feri jí měl následně podat nápoj, po kterém se dostala do paralyzovaného stavu, kdy nevnímala, co se okolo ní děje. Podání omamného nápoje se ale podle soudkyně neprokázalo. Výpadky paměti, kterými dívka trpěla, mohly být podle soudkyně způsobené i traumatem a stresem. Feri ji měl také údajně donutit mimo jiné k orálnímu sexu.

Podle rozsudku se obžalovaný dopustil činu na dítěti, jelikož dívka nebyla v tu dobu plnoletá. Bylo jí pouze sedmnáct let. Soudkyně Hájková také uvedla, že dívka vypovídala srozumitelně a důvěryhodně. Svědectví navíc potvrdilo její blízké okolí. S následky se údajně vyrovnává do teď.

V druhém případě šlo o osmnáctiletou dívku, kterou měl Feri také přes nesouhlas osahávat ve svém bytě a následně ji donutit k pohlavnímu styku. Jak uvedla obžaloba, Feri se v tomto případě dopustil znásilnění souloží.

Třetí incident se stal podle obžaloby v roce 2018, kdy si Feri pozval do Poslanecké sněmovny ženu kvůli možné pozici stážistky. Ženu se podle vyšetřovatelů pokoušel líbat a osahávat, podařilo se jí ale odejít. Obžaloba proto případ kvalifikuje jako pokus o znásilnění.

U dívek došlo k snížení kvality života

Feri obžalobu opakovaně popřel, odmítl, že by se dopustil jakéhokoli sexuálního násilí. U hlavního líčení i ve svém závěrečném návrhu opakovaně poukazoval na údajné rozpory ve výpovědích žen. Řekl také, že policie a státní zástupce k jeho případu přistupují alibisticky. Podle jeho obhájkyně jsou příběhy žen z velké části smyšlené.

Soudkyně jeho obhajobu při čtení rozsudku ale vyvracela. Uvedla, že výpovědi poškozených působily pravdivě. Že pokud si nepamatují detaily, lze to přičíst delší časové prodlevě, strachu a stresu.

„U jedné z poškozených je výpověď potvrzena její matkou, které se elektronicky svěřila. Obžalovaný psal poškozené druhý den, že ví, že to pokazil a zval ji na oběd. Prohřešek obžalovaného byl závažnější, než kdyby jí, jak tvrdil, jen líbal. Vzhledem k tomu, že dívce psal, to dokazuje a svědčí pro verzi poškozené. Věrohodnost poškozených dokazují soudní posudky od znalců. Nelze přehlédnout, že poškozené jsou mladé a inteligentní ženy na prahu dospělosti a došlo u nich ke snížení kvality života," dodala soudkyně.

Ferimu podle soudkyně Hájkové přitížilo i chování při soudním procesu. „Soud negativně hodnotí chování obžalovaného k poškozeným během jejich výpovědí. Hlasitě se smál tak, že to bylo slyšet i do jednací síně. Obžalovaný má právo na obhajobu, ale ne tak pohrdavým způsobem. Ve prospěch obžalovaného je, že byl mladý, netrestaný a od skutku je časový odstup,“ zaznělo u soudu.

Podle soudkyně absentuje omluva ze strany bývalého poslance Feriho. I když se trest tří let odnětí svobody blíží spíše spodní hranici, obžalovaného podle soudkyně dostatečně postihne a bude mít výchovné účinky.

Feri vinu dále odmítá. Krátce po přečtení rozsudku před novináři uvedl: „Jsem velmi zklamaný, že jsem odsouzený za něco, co jsem neudělal. Nemám pocit, že jsem se při přelíčení choval neomaleně. Je to nepříjemný pocit, slyšet rozsudek o vině, když jsem to neudělal," řekl u soudu obžalovaný Dominik Feri. Proti rozsudku se na místě odvolal. Prostor pro odvolání si vzala i státní zástupkyně. Celou kauzu odstartovaly dva texty Deníku N a Alarmu z května 2021.

Rozhodnutí soudu komentují politici

Závěry soudu okomentovali i někteří z politiků. Podle poslankyně Kláry Kocmanové (Piráti) se jedná o signál pro oběti sexuálního násilí. „Je to signál pro oběti, že má smysl se ozvat i po delším čase. Někdy prostě může trvat dlouho vyrovnat se s traumatem a sebrat odvahu,“ uvedla Kocmanová na svém twitterovém účtu a zároveň poděkovala novinářům, kteří na případ upozornili.

Zakladatel strany TOP 09, ve které Feri působil, Karel Schwarzenberg pro CNN Prima news uvedl, že je mu Feriho líto. Bývalý ministr zahraničí také dodal, že žádná justice nemůže být zcela nezávislá.