Případ prověřovali kriminalisté z odboru extremismu a terorismu pražské policie, a to poté, co se o něm dozvěděli z veřejného prostoru. Právě oni zjistili, že dezinformace se začala šířit z Ruska.

Nepravdivá informace o úmrtí Pavla, jehož soupeřem v druhém kole prezidentských voleb byl předseda opozičního hnutí ANO Andrej Babiš, se objevila na internetu a šířila se také prostřednictvím e-mailů.

Zprávy odkazovaly na falešný web a údajné prohlášení Pavlovy mluvčí. Pavel, který následně ve volbách uspěl, k tomu tehdy den před otevřením volebních místností uvedl, že antikampaň dosáhla nového dna.

"Ano, žiju. Nikdy jsem nemyslel, že to budu muset napsat na sítě," sdělil. Zároveň vyzval voliče, aby tyto praktiky odmítli. Na sociálních sítích se poté objevila koláž s Pavlovou fotografií a sloganem z filmu s agentem Jamesem Bondem "Není čas zemřít" s dovětkem "Je čas volit", či narážka na film o oživlém vojenském robotovi "Číslo 4 žije" podle čísla Pavlovy kandidátní listiny.

Tvrzení o Pavlově úmrtí, podle nichž bývalý vysoký představitel české armády a NATO zemřel v noci na 26. ledna na "pravděpodobné selhání srdce", dorazila i do některých redakcí. Média už tehdy uváděla, že autoři je rozesílají z ruského serveru Yandex.

Dezinformace o Pavlově úmrtí v té době odsoudil i jeho protikandidát Babiš, který je označil za "hnus". Dodal, že policie by měla případ důkladně prověřit. Zároveň připomněl i to, že při kampani obdržel anonym, který vyhrožoval smrtí jemu i jeho manželce.

Případ náboje, který Babišově ženě přišel v obálce, policie už rovněž uzavřela. Věc kvalifikovanou jako nebezpečné vyhrožování odložila, protože podezřelý muž spáchal sebevraždu.