„Máme za prokázané, že poškozený utrpěl velice závažné zranění. Za normálních okolností, kdyby mu nebyla poskytnuta specializovaná a okamžitá lékařská péče, by zemřel,“ konstatoval předseda odvolacího senátu Jiří Lněnička.

Lysenko se před Vánocemi 2016 ve Střížkově v Praze 9 pohádal s o sedm let mladším řidičem kvůli parkování. Mladík svým autem zablokoval Lysenkovu dacii tak, že ten nemohl odjet. Hádka postupně přerostla ve fyzický konflikt, během kterého Lysenko vytáhl nůž a svého soka bodl do hrudníku a do zad.

Obžalovaný, který se pak policistům prokázal padělaným rumunským dokladem, se hájil tím, že do rvačky se zapojil i známý napadeného. Nožem prý Lysenko nakonec začal máchat v sebeobraně, protože muži ho údajně kopali a bili po celém těle a skákali po něm. Hádku podle něj předtím umocnilo to, že ho oslavující Ukrajinci pokládali za Rusa, protože na ně mluvil rusky.

Trest pod dolní hranicí sazby

Prvoinstanční soud mu ale neuvěřil, především proto, že na fotkách Lysenka pořízených hned po incidentu nebyla žádná zranění vidět, ale i vzhledem k výpovědím zasahujících policistů nebo ke dvěma lékařským zprávám. Lysenkovi nepomohlo ani to, že v průběhu řízení několikrát měnil svou výpověď.

Za pokus o vraždu hrozilo Lysenkovi deset až 18 let vězení, soudy ale využily možnosti mimořádného snížení spodní hranice sazby. Přihlédly k tomu, že napadený muž nezemřel, že konflikt byl vzájemný a vznikl po banální hádce, i k tomu, že Lysenko doposavad nebyl trestán.