Poprvé podle detektivů udeřil 28. prosince hodinu před půlnocí přímo před bydlištěm přepadeného muže v Pískovcové ulici na Proseku. Nebylo to náhodné setkání; podle kamerových záznamů detektivové zjistili, že za obětí slídil nejméně od nedaleké stanice metra.

K činu pak došlo ve dveřích bytového domu, kde se podezřelý chtěl za sledovaným mužem protlačit dovnitř – ovšem ten ho do domu odmítal pustit. „Pachatel však mezi dveře stihl dát nohu – a začal se s poškozeným o dveře přetahovat," připomněla Martínková. Během strkanice ještě stihl napadenému muži nenápadně sebrat peněženku z tašky.

Kamerové záznamy i vyhodnocení způsobu provedení činu naznačily, že stejný pachatel měl na svědomí i loupež v Ďáblicích. K činu došlo 9. ledna krátce po půlnoci, kdy pachatel sledoval cestujícího z tramvaje až k domu v Čumpelíkově ulici, kde muži těšícímu se už do postele nejprve vyhrožoval fyzickou újmou – a pak utekl s mobilním telefonem, který mu vytrhl z ruky.

Poslední čin v baru

Do třetice udeřil stejný pachatel v Kosmické ulici na Hájích, a to 2. února. Tentokrát nesledoval přepadeného muže od dopravního prostředku, ale z baru. Udeřil již tradičně: u vstupních dveří do domu. Odemykajícího muže natlačil do chodby, povalil na zem – a jeho kapsám odlehčil o telefon a peněženku.

Chvíli nato již spadla klec – a to díky ženě obsluhující v baru, kde předtím pobývali útočník i napadený. „Kriminalisté ji totiž poučili, aby v případě, že se podezřelý muž znovu ukáže, je okamžitě kontaktovala. Netrvalo dlouho – a skutečně se do baru vrátil," přiblížila Martínková, co předcházelo odvozu zadrženého na služebnu.

Pak už došlo na sčítání hříchů. Vedle loupeže, krádeže a neoprávněného opatření platebního prostředku má cizinec na triku také maření výkonu úřadního rozhodnutí. Když si v polovině prosince odseděl šestiletý trest za loupeže, měl naši zemi opustit; součástí verdiktu bylo totiž i rozhodnutí o vyhoštění. „Naše území ovšem neopustil – a navíc zde spáchal další zločiny. I proto je v současné době stíhán vazebně," poznamenala Martínková.

Čtěte také: Na ženu si troufal, barman ho odradil